Backlink nedir?

Backlink; bir web site URL adresinin başka bir web sitesi içerisinde aldığı ya da yönlendirme verildiği bağlantıya denilir. Diğer adı ise geri bağlantıdır. Bu bağlantılar, web sitenin arama motorlarındaki değerini artırmaktadır aynı zamanda üst sıralarda yer almasına da yardımcı olmaktadır. Backlink’in amacı gereği dofollow ve nofollow backlink olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Dofollow backlinkler arama motorlarının örümcekleri tarafından takip edilmekte olup sitenin otoritesini artırmaya katkı sağlamaktadır, ancak nofollow backlinkler bunu yapmaz. Backlinkler bir web site için değerlidir.

Yüksek otoriteye sahip web sitelerinden alınan bağlantılar, kaliteli backlinkler olarak tabir edilmektedir. Web site SERP sıralamasını yükseltmek için belirli periyotlarda ve istikrarlı bir şekilde backlink alınmalıdır.
Backlink alınırken web siteler analiz edilmeli, incelenmeli ve potansiyel olarak zararlı olanlardan verilmemelidir. Backlink oluşturmak için çeşitli stratejiler vardır, ancak faydalı içerik oluşturmak, diğer web siteleriyle işbirliği yapmak ve de sosyal medya kullanmak en yaygın stratejilerdir.

Örnek kodları kullanarak backlink oluşturma


"HTML Link kodu"

<a href="https://www.inyazilim.com/">SEO</a>


Backlink'in SEO Çalışmalarına Etkisi Nedir?

Backlink'in SEO Çalışmalarına Etkisi Nedir?

SEO çalışmalarında backlinkler çok önemlidir. Backlinklerin arama motoru optimizasyonuna etkileri sılayacak olursak şunları ifade edebiliriz: Backlinkler, bir sitenin otorite gücünü artırır ve arama motorları için değerini yükseltir. Yüksek otoriteli web sitelerden alınan kaliteli backlinkler, sitenin sıralamasını yükseltir. Backlinklerin sayısı önemlidir, ancak sayısından daha çok kaliteli backlinkler daha önemlidir.
Site sıralamasını yükseltmek için düzenli bir şekilde güvenli yerlerden tanıtım yazıları içerisinde backlink alınmalıdır.
Backlink alırken siteler incelenmeli ve potansiyel olarak zararlı backlinkler engellenmelidir.

Backlinklerin arama motoru optimizasyonuna nasıl katkıda bulunduğu hakkında daha fazla bilgi için SEO uzmanı ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


25 Adet Profil Backlink Siteleri

Backlink çeşitleri nelerdir?


Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlink çeşitleri şunlardır:

Profil Backlink: Genellikle forumların üyeliklerden elde edilen bir backlink türü olarak bilinse de, bunu sadece forumlarla karşılaştırmamak gerekir. Portallar ve içerik sitelerinde de profil backlink alınmaktadır.

Editoryal Backlink: Bu backlink çeşidi ilişkiye dayalı backlink'dir. Web sitesi sahipleri, yöneticileri ve editörleriyle etkili bir şekilde iletişim kurarak tanıtım yazıları içerisinden elde edilir. Editöryal backlinkler bloglarda veya haber sitelerindeki tanıtım sayfaları oluşturularak ve yapılan yorumlar üzerinden alınan backlinklerdir. İçerik bağlantıları olarak da bilinen içeriğe bağlantılar içerir. İçeriğin kalitesi ve ilgili olması anahtar kelimeye verilen backlink için çok önemlidir.

Basın Bülteni Backlink: Basın bültenleri kaynaklarından alınan geri bağlantılardır.

Sosyal Medya Backlink: Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda bulunan bağlantılar sosyal medya bağlantıları olarak bilinir.

Edu ve Gov Backlink: Üniversiteler, eğitim kurumları ve devlet kurumlarına ait sitelerden alınan geri bağlantılardır. Edu ve Gov backlinkler da ve pa değeri yani otoritesi yüksek kaliteli ve güvenilir backlink kaynaklarıdır.

İşletme Dizin Backlink: Firma dizin siteleri ve rehber sitelerindeki bağlantılara denilir.


10 Adet .Edu ve .Gov Backlink Siteleri


Yüksek Değerli Sitelerden Gelen Backlinkler


Domain değeri ve sayfa değeri yani DA ve PA değeri yüksek sitelerden alınan backlinkler, sitenizin otoritesini ve güvenilirliğini artırmakta olup arama motorları sıralamasında sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak, backlink stratejisi oluştururken DA ve PA değeri yüksek sitelerden link almaya çalışmak daha önemlidir. DA ve PA değeri yüksek sitelerden alınan geri bağlantılar çok önemlidir. Bunun nedeni aşağıdaki gibidir: Web site otoritesini artırır:
DA ve PA değeri yüksek sitelerden alınan backlinkler, sitenizin otoritesini artırır ve seo çalışmalarına fayda sağlayarak arama motorları sıralamasında yükselmenize yardımcı olur. Kaliteli backlinklerdir:DA ve PA değerleri yüksek olan siteler genellikle otoriter ve kaliteli platformlardır.

Sonuç olarak, bu web sitelerinden alınan backlinkler de güçlü ve kaliteli olacaktır. Daha fazla organik trafik getirir: DA ve PA değeri yüksek sitelerden alınan backlinkler, web siteye daha fazla organik trafik getirmektedir. Bu, web sitenizi daha fazla kişiye tanıtır, organik trafiğinizi arttırı ve daha fazla potansiyel müşteriye erişmenize yardımcı olur.


Zararlı Backlink Nedir?


Zararlı backlink geri bağlantıları, web sitenize zarar verebilecek spam içerikli veya düşük kaliteli bağlantılardır. Zararlı geri bağlantılar, sitenizin arama motorlarında sıralamasını düşürebilir ve hatta spam olarak algılanmasını sağlayabilir.
Zararlı backlinklerin tespit edilmesi bulunması ve kaldırılması, sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmekte faydalı olacaktır.

Zararlı geri bağlantılar bulmak için Google Search Console gibi araçlardan yararlanılabilir. Google'ın sunduğu bu ücretsiz araç, sitenize gelen backlinklerin kaynaklarını ve kalitesini analiz ederek zararlı backlinkleri belirleme yeteneğine sahiptir.
Spam backlinkleri engellemek için, backlink alınan site sahipleri ile iletişime geçmek veya Google Disavow Tool aracını kullarak zararlı backlinklerin ölenmesi gerekmektedir.


Rakip Web Sitelerin Backlink Analizi

Rakip Web Sitelerin Backlink Analizi

Seo çalışmalarında rakip web sitelerin backlink analizi yapmak, sitenizin backlink profilini oluşturmak ve rakiplerinizin hangi kaynaklardan link aldığını belirlemek için arama motoru optimizasyonu süreçleriniz için çok önemlidir.

Rakip sitelerin backlink analizi aşağıdaki belirttiğimiz gibi yapılabilmektedir:

Ahrefs Site Explorer: Ahrefs Site Explorer aracı, analiz etmek istediğiniz bir alan adını veya URL'yi girerek rakip sitelerin backlinklerini incelemenizi sağlamanıza yardımcı olur.

Ahrefs Batch Analysis: Ahrefs Batch Analysis aracı, 200 URL'e kadar rakiplerin verilerini analiz edebilir ve backlinklerini inceleyebilirsiniz.

SEMrush: SEMrush, rakiplerinizin hangi mecralarda backlink aldıklarını inceleyebilirsiniz.

Moz Link Explorer: Bu aracı da aynı şekilde rakip sitelerin backlinklerini analiz etmek için kullanılabilirsiniz.


Yorum Backlinkleri Tehlikeli mi? 

Yorum Backlinkleri Tehlikeli mi?


Seo ile ilgilenen birçok kişi yorum backlinklerinin zararlı olup olmadığı konusunda farklı fikirlere sahiptirler. Yorum backlinklerinin sitenin otoritesini artırmak için etkili bir araç olduğu fikri, bazı uzmanlar tarafından desteklenirken, diğer seo uzmanlar ise backlinklerin sitenize zarar verebileceğini savunurlar. 

Bizim fikrimiz ise şu yöndedir ki yorum backlinkleri tehlikeli buluyoruz. Nedeni ise yorum backlinkleri farklı dillerde alakasız içeriklerin yorum alanlarına verildiği için milyonlarca kalitesiz sitelerin linkleri kullanıldığı için yorum backlinki alınan bu web sitelerinin spam skoru değeri oldukça yüksek olabilmektedir. 

İN Yazılım Web Tasarım SEO Ajansı olarak biz yorum backlinklerini tavsiye etmiyoruz. 

Yorum backlinklerinin zararlı olabileceği durumlar vardır, bu durumlar: Spam içerikli veya düşük kaliteli sitelerden gelen yorum backlinkleri, sitenizin otoritesine zarar verebilir. Yorum backlinkleri, sitenizin konusuyla ilgili olmayan web sitelerinden gelirse, sitenizin otoritesine zarar verebilir. 

Yorum backlinkleri, sitenizin konusuyla ilgili olmayan içeriklerde kullanılırsa, sitenizin otoritesini tehlikeye atabilir. Bununla birlikte, yorum backlinklerinin zararlı olmadığı bazı durumlar vardır. Yorum backlinkleri, web sitenizin otoritesini artırmada kullanılabilir. 

Şuna kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor, yorum backlink oluştururken ilgili sitenin sizin web siteniz ile alakalı içeriklere sahip olması gerekmektedir ve diğer yorum yapan kullanıcıların yorumları da aynı şekilde site içeriğiyle ilgili görüş belirtmiş olması gerekmektedir. 

Ek olarak, yorum backlinkleri oluştururken spam içerikli veya düşük kaliteli sitelerden kaçınılmalıdır.


20 Adet Yorum Backlink Siteleri


Zararlı Backlinkleri Bulmak İçin Hangi Araçların Kullanılması Gerekir?


Zararlı Backlinkleri Bulmak İçin Hangi Araçların Kullanılması Gerekir?

Zararlı backlink bağlantıları bulmak için aşağıdaki araçlar kullanılmaktadır:

Google Search Console, sitenize bağlanan tüm backlinkleri görüntüleyen bir araçtır. Düşük kaliteli veya spam sitelerden gelen backlinkleri bulmanıza yardımcı olur.

Backlink analiz araçları: Moz, Ahrefs ve SEMrush gibi araçlar, sitenize bağlantı veren tüm sitelerin kalitesini da ve pa değerini aynı zamanda web sitenin SS dediğimiz spam skorunu gösterir. Bu araçlar  zararlı backlinkleri bulmanıza yardımcı olur. Bu araçlar ücretli olup spam veya düşük kaliteli sitelerden gelen backlinkleri bulur ve size raporlar.

Netpeak Checker: Backlinkleri çeşitli kategorilerde filtreleyerek çeşitli .txt dosyalarında toparlayabilirsiniz. Bu araç, Alexa değerlerine dayalı olarak geri bağlantıları filtreleyebilir ve işe yaramaz ve zararlı linklerinizi ayırt edebilirsiniz.

Google Disavow Tool: Bu araç, Google'a zararlı backlinkleri bildirmenize ve sitenizin arama motoru sıralamasını düzeltmenize yardımcı olur. Zararlı backlinkleri bulmak için yukarıda belirtilen araçlar genellikle kullanlan araçlardır.


20 Adet İşletme Dizinleri Backlink Siteleri

Backlinklerin Sayısı SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiler? 

Backlinklerin Sayısı SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

Backlinklerin SEO'ya nasıl katkıda bulunduğu konusunda farklı görüşler vardır. Ama bizim fikrimiz içerik kalitesi ile düzenli aralıklarla kaliteli backlink alınması tarafındadır.
Backlink sayısının artması, sitenin arama motorları için değerini ve otoritesini artırdığını detaylıca öğrettik. Bununla birlikte, aşırıya kaçarak çok sayıda backlink almak yerine yüksek kaliteli backlinkler elde etmek web siteniz için çok daha önemlidir.

Çok sayıda düşük kaliteli backlink oluşturmak yerine, uygun ve kaliteli backlinkler oluşturmak daha etkili sonuçlar doğurmaktadır. %100 onaylanmış verilerimize göre backlink sayısı değil backlink kalitesi önemlidir.

Backlinklerin sayısı arttıkça, sitenin arama motorlarında taranması ve hızlı bir şekilde sayfaların indexlenme olasılığını da artırmaktadır. Düşük değere sahip backlinkler web sitenizin span skorunu arttırabilir buna dikkat etmelisiniz.


15 Adet Sosyal Medya Backlink Siteleri


Dofollow ve Nofollow Backlink Arasındaki Farklar Nelerdir?


Dofollow ve Nofollow Backlink Arasındaki Farklar Nelerdir? 


Nofollow ve dofollow backlink terimleri, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıları tanımlar. 

Dofollow ve nofollw bağlantılar aşağıdaki gibidir: 

Nofollow linkler: Arama motorları, nofollow backlinkleri takip etmemektedirler. Nofollow backlinkler, web sitesinin otoritesini hiçbir şekilde artırmaz. 

Nofollow backlinkler, reklamlar, sponsorlu içerik veya kullanıcı tarafından yapılan içeriklerde sıklıkla kullanılır. Nofollow backlinkleri belirtmek için rel="nofollow" etiketi kullanılır.

Dofollow linkler: Arama motorları dofollow backlinkleri takip eder. Dofollow backlinkler, bir web sitesinin güvenilirliğini artırır. Kalitelidir. Editoryal içerikler genellikle dofollow backlinkler kullanır.

Dofollow backlinkler için rel="dofollow" etiketi kullanılmalıdır. Bununla birlikte, varsayılan olarak kullanıldığı için bu etiket genellikle kullanılmaz. 


 10 Adet Editoryal Backlink Siteleri


Dofollow ve nofollow bağlantıları için örnek kodları Dofollow ve nofollow backlink örnekleri: 


Nofollow bağlantıların örneği şu şekildedir:
Kurumsal Web Tasarım anahtar kelimesine https://www.inyazilim.com linki için backlink örneği:


<a href="https://www.inyazilim.com/" rel="nofollow">Kurumsal Web Tasarım</a>


Kurumsal Web Tasarım Yukarıdaki örnekte, "Kurumsal Web Tasarım" metni bir nofollow backlinktir. Arama motorlarının bu bağlantıyı takip etmemesini sağlamak için rel="nofollow" etiketi kullanılır. 

Dofollow bağlantıların bir örneği: Web Yazılım anahtar kelimesine https://www.inyazilim.com linki için backlink örneği:


<a href="https://www.inyazilim.com/" rel="dofollow">Kurumsal Web Tasarım</a>

Kurumsal Web Tasarım Yukarıdaki örnekte, "Web Yazılım" metni bir dofollow backlinktir.

Arama motorlarının bu bağlantıyı takip etmesini sağlamak için rel="dofollow" etiketi kullanılır. 

Dofollow ve nofollow backlink örnekleri, web sitelerinde bulunan bağlantıların kalitesini değerlendirmek için kullanılır. Dofollow backlinkler sitenin da ve pa değerini arttırmaktadır.Ancak nofollow backlinkleri arama motorları takip etmemektedir. 

Şuna dikkat etmelisiniz ki arama motorları takip etmediği için sadece dofollow backlink alınmamalıdır. Belirli bir oranda nofollow backlinkleriniz de olmalıdır.!


Backlink Hakkında Bilinmesi Gereken İpuçları 


Backlink Hakkında Bilinmesi Gereken İpuçları

Backlink stratejisi oluştururken dikkate alınması gereken bazı tavsiyeler şunlardır:

Rakip analizi yapın: Rakiplerinizin backlinklerini incelemek, hangi kaynaklardan bağlantılar aldıklarını belirlemenize seo stratejilerinizde büyük kolaylık sağlamaktadır. rakip backlink analizi, backlink oluşturma planınızı geliştirmenize yardımcı olur. Yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturun: Bu tür geri bağlantılar, sitenizin otoritesini artırır ve serp sıralamanızı iyileştirebilir.

Yüksek kaliteli backlinkler oluşturmak için, ilgili ve yüksek otoriteli web sitelerinden bağlantılar almaya çalışın. Backlink alırken herzaman anasayfaya backlink almayın. Bunun yanında alt sayfalardaki anahtar kelimelerinizi güçlendirmek için iç sayfalarınıza da backlink çalışması uygulayın.

İçeriklerinizi optimize edin: Kaliteli ve ilgi çekici içerik, web sitenize organik backlinkler kazandırabilir. İçeriklerinizi optimize ederek, web siteniz için organik backlinkler elde edebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanın: Sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yaparak sizi takip eden kullanıcılardan sosyal medya üzerinden web sitenizi incelemesi için teşfikte bulunun.

Yorum backlinklerine dikkat edin, backlink planınız varsa yorum backlinklerinden kaçının: Yorum backlinkleri sitenizin otoritesini tehlikeye atabilir, spama düşürebilir, içeriklerinizin indelexlenmemesini sağlayabilir. Bu yüzden yorum backlink bağlantılardan kaçınmak web siteniz için daha sağlıklı iyi bir adım olabilir.

Backlinklerinizi çeşitlendirin: Sitenizin otoritesini artırmanın bir yolu, çeşitli kaynaklardan gelen bağlantı sayısını artırmaktır. Farklı kaynaklardan backlinkler alarak backlink profilinizi zenginleştirebilirsiniz.

Backlink stratejisi oluştururken yukarıdaki tavsiyelere dikkat etmek, sitenizin arama motorları sıralamasında yükselmesine ve otoritesini artırmasına katkıda bulunabilirsiniz.

İN Yazılım Web Tasarım ve SEO Ajansı olarak dijital ajanslara ve seo uzmanlarına özel olarak aktardığımız backlink hakkında kapsamlı ve net bilgilendirme sürecini sizlere de sunmuş oluyoruz. Sizlerde SEO / Arama motoru optimizasyonu alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.