Web Tasarım, Yazılım, Seo

Türkiye Web Sitesi

Bir web sitesinin genel görünümü ve hissi, tasarımıyla belirlenir. Yapı ve düzenden görsellere, renklere, yazı tiplerine ve grafiklere kadar web sitenizin tüm öğelerini planlama ve oluşturma sürecidir. Bir web sitesi tasarımı, içerik oluşturma, arama motoru optimizasyonu (SEO), kullanıcı deneyimi tasarımı, arayüz tasarımı ve grafik tasarımı gibi çok çeşitli bileşenlerden oluşur. Bir web sitesinin çeşitli cihazlarda nasıl görüneceğini, hissedileceğini ve çalışacağını bu bileşenler belirler. Seo Paketleri için tıklayınız. Bir web sitesinin çalışmasını sağlayan gerçek kodlama olan web geliştirme, web tasarımdan farklıdır. Bir web sitesi kurmak, hem tasarım hem de geliştirme disiplinlerini gerektirir. Bununla birlikte, web ve kullanıcı deneyimi geliştiricisi olan web tasarımcıları da bulabilmeniz mümkündür, ancak bunlar farklı beceriler olarak kabul edilir. Web tasarımcıları fikirlerinizi alır ve bunları bir web sitesi tasarımı için bir model oluşturur. Web tasarımcıları, bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan yaratıcı aşamayı yürütür. Web geliştiricileri (bazen mühendis veya kodlayıcı olarak da adlandırılan) web tasarımcınızın oluşturduğu modeli alır ve onu bir kodlama diline çevirir. Web sitelerini işlevsel hale getirmek için özel kodlama widget'ları ve diğer araçlar kullanırlar. Kullanıcı deneyimi (UX) geliştiricisi, web sitenizi kullanıcı dostu hale getiren kişidir. Sadece tasarım değil, aynı zamanda teknik becerilere sahipler ve ziyaretçileri çeken web siteleri yaratıyorlar.

İyi bir web tasarımı nasıl tanımlanır?

Mükemmel web tasarımı tarafsız değildir. İzleyicinin tercihleri, illüstrasyon veya çıkartma tasarımı gibi diğer tasarım türlerinde "iyi"yi belirleyen şeylerin çoğunu belirler. Web tasarımında "iyi" ile "iyi değil" arasındaki sınır çok daha net. İyi tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçilerin aradıkları deneyimi sunar. Dönüştüren web tasarımı, öğrenen web tasarımıdır. Webspeak'te "dönüştürme", kullanıcının belirli bir şeyi yapmasını sağlamaktır. Web siteniz, bir kullanıcının kendisi için ayarladığı bir işlemi gerçekleştirdiğinde bir dönüşüm yaşar. Dönüşümler; bir bültene kaydolmak, bir satın alma yapmak, bir hesap açmak veya web sitesinde daha fazla içeriğe erişmek gibi herhangi bir şey olabilir.

Web tasarımı, değişimi teşvik etmek için çeşitli bileşenleri birleştirir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Negatif alan kullanımı Kullanıcıya açık olan seçenekler (kullanıcının daha az seçeneği varsa, daha az bunalma ve kafa karışıklığı yaşama olasılığı daha düşüktür). Açık ve anlaşılır eylem çağrıları Dikkat dağıtıcı unsurların sınırlı olması ve iyi düşünülmüş bir kullanıcı deneyimi (örneğin, yalnızca sayfanın konusuyla tamamen ilgili resim ve metinlerin kullanılması, yalnızca istenen eylemlere yönlendiren düğmelerin kullanılması ve vurgu ve harekete geçirici mesajlar için yazı tipi değişikliklerinin kullanılması) farklı yazı tiplerini öne çıkarmak için. Duyarlı tasarım, web sitesinin herhangi bir cihazda (telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü tarayıcı) kullanımını kolaylaştıran bir tasarımdır. Uygun boyutlu yazı tipleri, bir hiyerarşiyi takip ederek. Okuyucularınızın ilgisini çeken ilgi çekici, yüksek kaliteli içerik ve fotoğraflar. Her sayfadaki görsel miktarı ve metin miktarı arasındaki denge, çünkü çok fazla metin okuyucuyu bunaltabilir ve çok az metin de aynı derecede ilgi çekici olabilir. Dönüşümlerin estetik tasarım seçimlerini etkilemediğini düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Web siteniz, özellikle yeni ziyaretçiler için çekici olmalıdır. Bu nedenle, onlara hitap edecek tarzları belirlemeye çalışın. Markanıza uygun göz alıcı görseller seçin. Bariz stok fotoğraflarından kaçınılmalıdır. Stok görselleri kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi burada bulunabilir. Markanıza sadık kalmak, başarılı bir web sitesi tasarımı için çok önemlidir. En iyi web sitesi bile markanızla uyumlu değilse işe yaramaz. Ek olarak, etkili bir web tasarımının temel bileşenleri şunlardır: Button Yazı çeşitleri Renk yelpazesi Her sayfadaki metin ile resimleriniz arasındaki görsel uyum Doğal olarak, kaliteli bir web tasarımı sadece faydalı değildir. Web siteleri ilgi çekici ve marka estetiğine uygun olduğundan, ziyaretçiler onları beğeniyor. Bu, markaya özel, ilgi çekici bir görünüm kazandıran tasarım öğeleriyle birleştirmek, web tasarımında nasıl başarırsanız başaracağınızdır.