Kategoriler
Sepetim

Seo

Dijital tüketicilerin yüzde 92'ye yakını satın alma işlemlerini dijital kanallar üzerinden yürütmektedir. İnsanlar bir ürün ve hizmet satın almadan önce ürünün veya hizmetin detaylarını, markayı veya hizmetvereni araştırmak için internete giriyor.

Gün geçtikçe tüketiciler toplu halde çevrimiçi ortama geçtikçe, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve dijital pazarlamanın farklı sektörlerdeki iş liderleri tarafından benimsenmesi de pandemi sonrası dönemde olukça hızlanmaya başlamıştır.

Sonuç olarak internet dünyasında daha fazla rekabeti doğurmuştur.

Ticari rakiplerinizi geride bırakmak ve bu rekabetçi dijital pazarda güncel kalmak istiyorsanız, en önemli ticari pazarlama stratejiniz olan SEO'ya odaklanmanız gerekir .

İn Yazılım olarak tüm şirketlere "Ekonomik belirsizliğin olduğu şu dönemlerde, etkili ve verimli bir şekilde müşteri bulmaya, satışlarını arttırmaya odaklanmalarını" belirtmekteyiz.

"Arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek için yatırım yapma olanağına sahip olmanız koşuluyla, SEO sürekli olarak tüm dijital pazarlama kanalları arasında en düşük olası satış başına maliyeti (CPL) sağlamaktadır.

" Spesifik istisnalar dışında, etkili bir SEO ve dijital pazarlama stratejisine sahip olmak, markanızın hayatta kalmasının tek yoludur. Ya dijital'e entegre olacağız ya da karanlığa geçeceğiz.

Dijital pazarlama çalışmalarınızı genişletmenin kolay olmadığını çok iyi biliyoruz , SEO ve dijital pazarlamaya yeni başlıyorsanız biraz zorlanıyor olabilirsiniz. Ama bu inyazılım için hiç sorun değil. Bu kılavuzda SEO'nun temellerini, inceliklerini, SEO ile olası satış yaratmanız için neden önemli olduğunu ve işletmeniz için SEO'yu nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinizi öğreneceksiniz.

Doğru SEO hizmetlerini seçme'nin markanızın başarısını nasıl artırabileceğini veya markanıza nasıl zarar vereceğii öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.Seo Nedir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen Seo; marka yada işletmeye ait bir web sitenin arama motorları sorgularında (SERP sonuçlarında)  görüntülenmesi ya da üst sıralarda yer alması için seo uzmanları tarafından yapılan teknik çalışmaların tamamına seo denir

SEO, anahtar kelimelerinizde arama sıralamanızı yükseltmeyi amaçlamaktadır; böylece potansiyel müşteriler işinizle ilgili bir hizmet ve ürünü çevrimiçi aradı zaman işletmenizi, müşterilerin satın almak isteyeceği kaliteli ve güvenilir bir marka imajına sahip olarak görür. Web sitenizin SERP dediğimiz arama sonuçlarındaki görünürlüğü ne kadar iyi olursa, internet sitenize trafik çekme ve olası müşterileri potansiyel müşterilere dönüştürme şansınız da o kadar yüksek olacaktır.


SEO Nasıl Çalışır?

Arama motorları tüketicilerin aramaları için en alakalı ve en doğru sonuçları belirlemesinde yüzlerce sıralama ve listeleme faktörüni çok hızlı bir şekilde işlemektedir. Bunu yapabilmek adına, internetteki yüz binlerce web sitesini tarayarak ve dizine ekleyemektedir.
Tarama yapılan içerik, görüntü ve diğer datalar depolanıp ve arama sonuçları aracılığıyla sorgu yapan insanların karşısına sunmaktadır.İnternet sayfalarının tarama ve dizine ekleme işleminden sonrasında, arama motorları sayfaları çeşitli sıralama faktörlerine göre analiz etmektedir. Bu faktörlerin başında aşağıda belirttiğimiz konular gelmektedir.

 • Sayfa hızı
 • İçerik kalitesi
 • Backlink geri bağlantı profili
 • Mobil uyumluluk
 • Anahtar kelime kullanımı
 • Site haritası erişilebilirliği
  Ve daha onlarca diğer faktörler…

Web sitenizin görünürlüğü ve arama motorlarındaki sıralamaları, 200'e yakın kriter ve analizine bağlıdır. Bir arama motoru, içeriğinizi kullanıcının sorgusuyla alakalı ve değerli bulursa, içerikleriniz organik arama sonuçlarında (SERP) görünecektir bu sayede web sitenize ücretsiz ve potansiyel trafik getirecektir.


SEO Küçük İşletmelere ve Büyük İşletmelere Nasıl Yardımcı Olur?

Google üzerinde anlık olarak milyarlarca arama sorgusunu işlediği gerçeği göz önünde bulundursak SEO Hizmeti, belirli bir anahtar kelime için organik sıralamayı yükseltmeyi ve interet sitenizin görünürlüğünü artırmayı hedeflemektedir. Etkili bir SEO çalışması, sitenizi kullanıcı dostu ve arama motoru dostu hale getirmeye yönelik en kritik web sitesi optimizasyon stratejilerini içermektedir: Site içi SEO ve Site Dışı SEO optimizasyon çalışmaları.

 • Site İçi On Page SEO, web sitenizi daha fazla arama motorları dostu hale getirmek için web sitenin sizin kontrolünüz altındaki farklı alanlarını optimize etme işlemidir. Site İçi SEO optimizasyonları web sitedeki tüm iç sayfaların on page seo kriterlerine göre dahili bağlantılar dediğimiz iç linklerin, h1 h2 h3 ve diğer başlık etiketlerinin, meta açıklamaların ve görsel içeriklerin, site hızının, mobil uyumluluk yapısının optimize edilmesine yönelik çalışma sürecini kapsamaktadır
 • Sayfa Dışı Off Page SEO, içeriğinizi tanıtmak amacıyla benzer içeriklere sahip web sitelerinden kendi web sitenize backlink geri bağlantılar oluşturmak için üstlendiğiniz stratejilerin toplamına denilmektedir. Bu, site içi teknik seo çalışmalarının yanı sıra bağlantı kurma , dış linkleme gibi sosyal medya pazarlaması ve imleme yönetimini içermektedir.


SEO Hizmetlerinin Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

SEO hizmetinin sonuçlarını ne zaman görebilirim gibi soruların ne yazık ki kesin bir cevabı bulunmamaktadır. SEO hizmetleri bir hafta gibi kısa süre içerisinde sonuç almaya yönelik bir operasyon değildir. SEO düzenli çalışmalar ışığında sürekli güncellenen uygulama olduğu için süreç gerektirmektedir. Yüzlerce seo çalışmalarından edindiğimiz bilgilere göre şunu içtenlikle belirtebilmekteyiz. Özellikle orta rekabet düzeyine sahip sektörlerin anahtar kelimelerinde, SEO sonuçlarının alınması sekiz (8) ila on iki (12) ay gibi bir süre almaktadır. Ancak kesin olan bir şey var: Web siteye yapılan doğru Seo optimizasyonu, işletmeniz için veri odaklı SEO, web sitenizi daha fazla görüntülenmesini sağlayabilir siz uyurken bile pasif olarak iş fırsatları ve gelir elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Dolayısıyla etkili bir seo uygulaması ile telefon görüşmelerinden, whatsapp iletişimine kadar çevrimiçi satışlara ve mağaza ziyaretleri gibi, işletmeden işletmeye yani (B2B) ve işletmeden tüketiciye (B2C) markalar için ölçümlenebilen sonuçlar üretecektir.


SEO Uzmanı

İn Yazılım Web Tasarım SEO Ekibine Göre Nasıl SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO; Optimizasyonun temel süreçlerini anlamayı, performansı sürekli izlemeyi, arama algoritması güncellemelerini ve yeni gereksinimleri takip etmeyi gerektiren teknik uzmanlar tarafından yapılan iştir. Web siteniz için dijital trendleri takip eden ve sitenizin görünür kalmasına yardımcı olan kişiye SEO uzmanı denir. Aşağıda belirttiğimiz yazımızda Seo uzmanının tam olarak ne yaptıklarından bahsedeceğiz ve İn Yazılım sayesinde nasıl seo uzmanı olabileceğine dair işletmelere ve ajanslara tavsiyelerimizi paylaşacağız.SEO uzmanı nedir?

SEO uzmanı, işletmelerin arama motorları sorgularında üst sıralarda yer alacak web siteleri tasarlamalarına, hedef kitleye ulaşmasına ve organik potansiyel müşteri artışına yardımcı olmak amacıyla arama eğilimlerini izleyen, veri analitiğini kullanan kişilerdir. Seo altyapısı ile oluşturulmaya yardımcı oldukları internet siteleri, iş hacminin büyümesini desteklemek adına potansiyel müşteriler kazandırır ve dönüşümleri artırmaktadır. 


Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri Nelerdir? 

Başarılı bir seo uzmanı; Site içi, teknik çalışmalar ve site dışı SEO çalışmaların her birinin web site performansını bağımsız ve birlikte nasıl etkilediği konusunda çok yönlü bir anlayışa sahiptir. 

Başarılı bir seo uzmanı; Arama motorlarının ve SERP'lerin nasıl çalıştığını anlar ve buna göre siteyi optimize eder. (Dizine ekleme ve tarama gibi konular)

Başarılı bir seo uzmanı;; SEO odaklı sektör analizi, içerik ve anahtar kelime araştırması yapar. (keyword research veya rekabet analizi gibi)

Başarılı bir seo uzmanı; Veriye dayalı karar verebilmek ve öneri almak için SEO analizlerini (etkileşim, tıklama, dönüşümler vb.) anlar bunları analiz ederek raporlar.

Başarılı bir seo uzmanı; SEO araçlarını etkili bir şekilde kullanır. (Ahrefs, Semrush veya Google Search Console gibi)

Başarılı bir seo uzmanı; SEO odaklı içeriğin nasıl oluşturulacağını anlar buna göre içeriği en doğru bir şekilde yayınlar.

Başarılı bir seo uzmanı; Web site performansını etkileyebilecek arama eğilimleri ve arama motoru algoritmalarının güncellemelerinden haberdar olur.

Başarılı bir seo uzmanı; SEO odaklı stratejiler oluştur. (anahtar kelime stratejisi gibi)

Başarılı bir seo uzmanı; sadece belirli otomatik sistemlerde seo uygulamaz. Nitekim seo uzmanı wordpress gibi hazır sistemlerin dışında özel yazılım ve kodlamaya sahip web sitelerinde optimizasyon yapar.


Seo Uzmanı Nasıl Olunur?

Seo yöneticilerinin kısmi olarak gizlediği seo uzmanı olabilme şartlarını adım adım ve net bir şekilde İn Yazılım Seo Uzmanı Ekibinin ajanslara ve seo danışmanlarına verdiği bilgileri ile sizleri sizlere açıklıyoruz.

Bu yazımız ile sizler de kendinize seo uzmanlığı kariyerinizde bir yol haritası belirleyebilir bu adımlara göre hareket ederek seo alanında kendinizi güçlendirebilirsiniz.

Yüzlerce işletmeden edindiğimiz deneyime nazaran verdiğimiz seo hizmeti ile seo uzmanı olabilme şartları şu şekildedir:


 • SEO Temellerini Hakkında Bilgisi. Seo'nun temeli "Anahtar Kelime Analizi" ile başlar.
 • HTML ve CSS Kod Yapısını Kullanması. Html internetin temeli ve tüm yazılım dillerinin ortak buluşma noktasıdır. Html kodlama öğrenildiği taktirde seo'nun gözde alanı olan teknik seo alanında uygulayıcı pozisyona erişebilirsiniz.
 • Arama Motorlarının Algoritmalarını Bilmesi. Google'ın uzmanları tarafından belirlediği kriterleri takip edebilirsiniz.
 • Web Site Tasarımı Becerilerinizi Geliştirin. Yani bu becerilerden kastımız Web sitenin tasırımından seo uyumlu makale oluşturmaya, sayfa tasarımından anahtar kelimelerin sayfaya hiyerarşi bir şekilde yerleştirmeye, benzersiz görseller üretme, rakipleri tanıma gibi araştırma yapabilme yeteneği kazanmak olabilir.
 • Tasarım Yapabilme Kabiliyetinin Olması.
 • Web Sitesi İle Arama Motorları Bağlantısını Kurabilmesi.
 • Seo Uyumlu Metin Yazarlığı Yeteneğinin Olması.
 • Temel SEO Araçlarını Kullanıbiliyor Olması.
 • Veriye Dayalı Analiz Yapabilmesi.
 • Analiz Araçlarının Önerilerini Uygulayabiliyor Olması.
 • Sunulacak SEO Hizmeti Türleri Olan Sayfa İçi, Sayfa Dışı, Teknik SEO, Yerel SEO, E-ticaret SEO ve Mobil SEO Kriterlerini Hakkında Bilgisi ve Uygulayabilir Olması.
 • Dijital Pazarlama Kanalları Hakkında Yeterli Olması.
 • Değişen Algoritma Kriterlerini Takip Etmesi.
 • Rakip Sektörleri Araştırması.
 • Sektöre Göre SEO Stratejisini Belirleyebilmesi.
Şirketler İçin Dijital Yatırım SEO UzmanıSEO Uzmanı Ne Yapar?
Seo Uzmanı İş Süreçleri Nelerdir?SEO Uzmanı İle Seo'ya BaşlarkenSEO Çalışma DönemleriSeo Uzmanı İle Web Site Analiziİçerik Optimizasyon ÇalışmalarıGörsel OptimizasyonTeknik Seo ÇalışmalarıBacklink ve Dış Seo SüreciSeo Raporlama Süreci
SEO Uzmanı Nasıl Olunur?SEO Uzmanı Olabilmenin ŞartlarıSEO Uzmanının HakimiyetleriSEO Uzmanı Nedir?SEO Uzmanı Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerSEO Uzmanı Seçiminde Nasıl Doğru Tercih Yaparım?SEO Ajansı Nedir?SEO Uzmanları Web Sitenin Yazılımında İşlemler Yapabilir mi?SEO Uzmanının Aylık FiyatlarıSEO Uzmanı SeçimiSeo Uzmanı Rakip Sektörlere Çalışır Mı?SEO Uzmanının SorumluluklarıİN YAZILIM SEO Hizmetini Nasıl Verir?En İyi Seo Çalışması Nasıl Olur?Seo Danışmanlığının AmaçlarıSeo Danışmanlığı ile Seo Uzmanı Arasındaki FarkHangi Sektörler SEO Uzmanı İle Çalışır?Seo Uzmanı S-s-sSeo Uzmanlığı Sertifikası Var mı?Google ADS'in SEO'ya KatkısıSeo İçin Wordpress mi Yazılım mıÖzel Yazılım İle Seo BaşarısıBaşarılı Bir Seo Sonucu İçin Hangi Wordpress Tema KullanılmalıSeo Uzmanının Şirkete Katkısı Seo Paketleri Neden Farklıdır ?2024 Seo Uzmanı MaaşlarıSeo Altyapısı İle Web TasarımWeb Tasarım Ajansı ve Seo AjansıSeo Uzmanının Yapmaması GerekenlerHazır Kodlama Yazılımının SEO’DA PerformansıSeo Uyumlu Hosting SeçimiProfesyonel Seo SeçimiSEO Uzmanı Hangi Program ya da Yazılımlara Hakimdir?


Sizlere seo çalışmalarında başarı elde edecek önemli seo bilgilerini paylaşıyoruz.Web Site Tasarımına Başlamadan Önce Akıllı Olun

Başarılı bir web sitesinin en önemli anahtarlarından biri de domain ve hosting seçimleridir. Domain adresinin doğru seçilmesi ilerleyen zamanda daha güçlü SEO adımları atmanız için ön ayak olacak ve hızlı bir şekilde gelişmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte alt yapınızın daha güçlü olması için iyi bir hosting firması ile anlaşma yapmış olmanız önemlidir.

Web sitenizde kesintisiz ve hızlı bir sayfa deneyimi insanların sitenize geri dönmesi ve hizmetlerinizi kullanması için sebep oluşturur. Bu adımların doğru bir şekilde atılması SEO alanında güçlü olmanızı sağlarken daha iyi performans ile kullanıcı deneyimini arttırır ve sayfanızı ziyaret eden insanları mutlu eder.


Seo Uyumlu Domain Seçimi

Arama motorlarında araştırma yapan insanlar için domain adınızın aranan içerikle uyumlu olma seviyesi SEO anlamında sizi ön plana çıkarır ve daha kullanışlı bir siteye sahip olmanızı sağlar.

SEO anlamında daha iyi bir başlangıç yapmanız için anahtar kelime içeren bir domain adı seçimi sizleri rakiplerinizin önünde yarışa başlatabilir ve daha hızlı yükselmenize olanak sağlar. Domain uzantısını seçerken de dikkatli olmalısınız.

Web sitenizi ziyaret edecek olan insanların güvenini kazanmak için doğru uzantıları kullanmanız gerekecektir. Bu sayede hem Google arama sıralamalarında daha iyi yer edinebilir ve daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz.


 Domain ve Hosting Alırken Dikkatli Olun

Başlangıç aşamasında domain ve hosting seçimlerinde hem adınızı hem de destek alacağınız şirketleri ince eleyip sık dokumalısınız.

Web sitenizin ilerleyen aşamalarında farklı sorunlar yaşamamak ve kullanıcılarınızı zor durumda bırakmamak için alt yapınızın güvenilir bir şekilde inşa edilmiş olduğundan ve desteklendiğinden emin olun.

Sitenizin güvenliğini sağlamak sizin yükümlüğünüzdür bu yüzden web alt yapısı en iyi şekilde kullanıcı bilgilerini koruyan bir yazılıma sahip olmalıdır.

Bütçeniz düşük olursa kalitede ona göre düşebilir. Ne olursa olsun kullanıcıyı siteden uzaklaştıracak durumlardan uzak kalmaya çalışmalısınız.

 Seo Uyumlu Hosting Seçimi

Hosting sağlayıcısı SEO için oldukça destekleyici ve güçlü bir parça olarak bilinmektedir. Web sitenizin hızlı açılışa ve kesintisiz bir şekilde web sayfaları arasında sörf yapılmaya olanak tanımalı ve kullanıcılarını hız konusunda tatmin etmelidir. 

İnsanlar web sitenizde yavaşlık sorunu yaşarsa daha az vakit geçirir ve bu durum arama motorlarının dikkatini çeker. Bu yüzde onları sitenizde daha uzun süreler tutmalı ve sayfalarınız arasında hızlı geçişlerle memnun etmelisiniz. Bunu başarmanın en önemli adımlarından biride güçlü bir hosting ve güvenli alt yapı desteği sitenizin geleceğinde büyük rol oynayacaktır. Kullanıcılardan güven oyun almanız için alt yapınızı güvenebileceğiniz hosting firmalarına emanet ederken aynı zamanda hız konusunda da rakiplerinize karşı 2 adım ilerde olmalısınız. SEO performansınızın düşmemesi için kaliteden ödün vermemeli ve gerekirse profesyonel bir web geliştiricisi ile çalışmalısınız.


SEO Uyumlu Tema Seçimi

SEO konusunda rakiplerinizin önünde olmak istiyorsanız web tasarım konusunu ciddiye almalısınız. SEO performansınızı direkt olarak etkileyen faktörlerden biride web tasarımdır.

SEO uyumlu bir web teması sayesinde daha hızlı index alabilir ve sırlamalarda daha hızlı görünürlük elde edebilirsiniz. Ayrıca iyi bir tasarım sayesinde sitenize giren kullanıcıların web deneyimlerini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Mobil uyumlu olması bir web sitesinin en genel özelliğinden biri olarak görülmektedir. Bu konuda web tasarımla birlikte SEO web site mimarisinin en iyi şekilde düzenlenmesi için ön ayak olmaktadır.


Mobil Uyumlu Tema Seçin

Bilindiği gibi mobil kullanım oranlarında her gün web masaüstüne oranla artış devam etmektedir.

Bu yüzden mobil cihazlarda var olan trafiği dikkate almalı ve çalışmalarınızı ona göre şekillendirmelisiniz. Çünkü kullanıcılar mobil uyumlu olmayan bir web sitesinde asla vakit geçirmezler.

Bu yüzden mobil uyumlu bir web teması kullanıcıların taleplerine karşılık vermeli ve onları memnun etmelidir. Arama motorları tarafından daha hızlı index almak, üst sıralara tırmanmak, farklı cihazlarda tam uyumlu bir şekilde çalışmak sitenizi daha kullanılabilir bir alana çevirecektir.


SSL Güvenlik Sertifikasının SEO 'da Önemi

SSL yani güvenlik sertifikasının kitlenizi sitelerinizde daha güvenli bir şekilde hizmet alması ve uygulamalarınızı kullanması için gereklidir. SEO performansını etkileyen bir çok faktör vardır.

Sitenizin güvenli bir alt yapı ile hizmet vermesi, SSL sayesinde insanların güvenle işlemlerini yapabilmeleri ve bu sayede kullanıcılarınızın bilgilerini en iyi şekilde saklamanız rakiplerinize karşı her zaman avantaj sağlar.

Arama motorlarında sıralama elde etmek için bir çok adım gereklidir ve bu adımda onlarca parçadan sadece bir tanesidir. 


SEO Hakimiyetinin Anahtarı: İçerik Kalitesi

SEO gücünüzü arttırmak için kaliteli içerikleri sitenize eklemeli ve soru cevap şeklinde kullanıcılarınızla etkileşimde de olmalısınız. Arama motorları kaliteli içeriklerin kullanıcılar tarafından beğenilip beğenilmediğini kolay bir şekilde anlar.

Bu sayede sitenizin otoritesini etkileyen faktörlerden biri olan çıkış süresi ölçülür ve sitenizin değeri ona göre ölçümlenir. Arama sıralarında üst sıralarda görünmeniz için kaliteli içerikleri en anlaşılır şekilde kullanıcı ile buluşturmalı ve onları sitenizde uzun süreler tutmalısınız.

Kaliteli, güncel, düzenli olarak girilen içerikler insanların siteyi aktif bir şekilde takip etmeleri için ön ayak olur. Site otoritesini direkt olarak etkileyen ve sitenizin marka değerini arttıran bir içerik şablonu oluşturmanız siteniz için faydalı olacaktır.


İçerik Optimizasyonu: Anahtar Kelime Yapısı

İçerik optimizasyonu sayesinde doğru kelimeleri en iyi şekilde kullanır ve kullanıcının içeriğiniz hakkında bilgiyi direkt olarak almasını sağlayacak adımı atarsınız.

Anahtar kelimeler içerikte dağılırken arama motorları da makalenizi en iyi şekilde anlar ve sitenize bu içeriğe göre bir değer verir.

İçerik oluştururken anahtar kelimelerin doğal bir şekilde yazı içerisine yerleştirilmesi önemlidir. Anahtar kelimeleri yağmur gibi yağdırmaktan kaçınmalı ve içeriğin akışını bozmayın. Anahtar kelime araştırması yapın ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri belirleyip, içeriğinize en uygun şekilde yerleştirmek, SEO gelişiminiz konusunda sizlere yardımcı olur. Birde içeriğinizi daha zengin hale getirmek için benzer anahtar kelimeleri de kullanmaktan korkmayın.


Başlık Etiketlerinin SEO'ya Katkısı

Başlık etiketlerini sitenize en uygun şekilde ayarladığınız zaman SEO konusunda kendiniz için büyük bir adım atmış olursunuz. İçerikte bulunan anahtar kelimeler başlıkla birlikte arama motorlarına sayfada ne olduğunu kısa bir şekilde iletir.

Her sayfanın h1 etiketi mevcut anahtar kelimeleri içermelidir. Diğer başlık etiketleri ise içeriğin yapısına göre şekillendirebilirsiniz. Hızlı indeks almak için başlık etiketlerini doğru bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede aramalarda daha hızlı görüntülenir ve hızlı bir şekilde serp sıralamalarında yükselebilirsiniz.


Site İçi Linkleme Yöntemi (Do Follow & No Follow)

Site içi linklemeler sayesinde sayfa içerisinde bağlantılar oluşturarak kullanıcı deneyimini arttırabilir . 


Do Follow Site İçi Linkler

Do Follow linkler sayesnde bağlantılı sayfalar takip edilir ve indekslenmesi sağlanır. Bu linkler sayesinde bağlantı verilen sayfala adına otorite artar . Do follow linklerini sayfalarınızda dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

Rasgele bir şekilde girilen Do follow linkleri spam içeren siteleri baz alırsa sitenize zarar verebilir. Sitenizin kalitesinin düşmemesi ve daha güçlü bir şekilde ilerlemesi için link düzenlemelerini en doğru şekilde yapmalısınız.


No Follow Site Dışı Linkler

No follow linklerin amacı bağlantılı sayfaların indekslenmemesi ve link verilen siteye direk erişim sağlanmamasıdır. Burada asıl amaç reklam ya da sponsorlu içeriklerin site dışına link verilmeden içeriğe eklenmesidir. Sitenizin spam olarak algılanmasını engellemekle birlikte SEO performansızın olumsuz bir şekilde etkilenmesine engel olmaktır. Ziyaretçi trafiği ve marka değeri açısından No Follow linkleri yararlı bir şekilde kullanılabilir. 


Robots.txt ve Htaccess Yapılandırın

Robots.txt ve .htaccess dosyaları, sitenizin doğru bir şekilde taranması ve arama motorları tarafından yönlendirilmesini sağlayan yapılar web siteniz için önemli parçalardır.


Robots.txt Yapısı

Robots.txt dosyası, taranması gereken sayfaları arama motorlarına gösterir ve kolay bir şekilde taranmasını sağlar. Bu liste içerisinde indekslenmesini istemediğini alanlarıda seçebilir ve gerekli ayarlamalar sayesinde engel koyabilirsiniz.

Doğru bir şekilde yapılandırılmış robots.txt dosyası, sitenizin içeriklerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde indeks alması için ayarlamanın yapılması gereken alan olarak bilinmektedir.


.Htaccess Yapısı


.htaccess dosyası, web sunuculkarından yapılan yönlendirmeler ve erişimlerin sağlanması amacı kullanılmaktadır. Örneğin, 301 yönlendirmesi sayesinde kullanıcılarınızın arama motorlarında önceden indeks almış olan eski ya da yanlış sayfaların yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, .htaccess dosyasını kullanarak baştan yönlendirme seçeneklerini düzenlemeyi ve güvenlik ayarları konusunda gerekli adımları tamamlayabilirsiniz.


Robots.txt ve .Htaccess Dosyasını Nereden Düzeltirim?

Robots.txt ve .htaccess dosyalarını ayarlamak için kök dizinine belirtilen dosyaları ekleyebilirsiniz. İçeriklerin düzenlemesi ve eklenecek verilerin sonradan ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Değişiklikler ya da düzeltmeler yaparken dikkat meniz gerekmektedir. Bu yüzden dosyalarda ki değişiklikler yapılmadan önce uzman birileri tarafından değişimin yapılması daha uygun olacaktır.


cPanel'den robots.txt ve .htaccess erişimi

cPanel hosting sunucusu tarafından sunulan ve web sitenizin arka planda bulunan yönetim alanıdır. cPanel üzerinden robots.txt ve .htaccess dosyalarına erişebilir ve bu alanda web sitenizin alt yapısını ilgilendiren değişiklikler yapabilirsiniz.

cPanel'e giriş yapın ve Dosya Yöneticisi veya metin düzenleyici gibi eklentileri kullanarak bu dosyalar üzerinden dosyaları sitenize en uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Dosyaları web sitenizin kök dizinine giderek bulabilir ve ayarları onlar üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.


 Ftp Programlarından robots.txt ve .htaccess erişimi

FTP (File Transfer Protocol), web siteniz için dosyaların yüklenmesini sağlayan bir aracı programdır. FTP programını kullanarak, robots.txt ve .htaccess dosyalarınıza girdiğiniz adresler aracılığı ile erişim sağlayabilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bir FTP programını açın sunucuya sunucuya elinizdeki bağlantılar ile giriş yapın web site altyapısı yani kök dizinine ulaşın. Burada bulunan robots.txt veya .htaccess dosyalarını bulabilir ve gerekli şekilde düzenleyebilirsiniz.

Dosyalarınızı indirebilir tekrar yükleyebilirsiniz. FTP programı kullanımı oldukça basit olduğu için işlemlerinizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


WordPress Panelden robots.txt ve .htaccess erişimi

WordPress'in yönetici panelinde birbirinden farklı eklentiler mevcuttur. Bunların arasında yine robots.txt ve .htaccess ve benzeri birçok parça dosyalarına erişme imkan sağlayan bağlantılar ile erişebilir ve düzenleyebilirsiniz.

WordPress'in yönetici paneline giriş yapın ve sırasıyla "Ayarlar" alanını bulun ve bu bölümüne gidin ardından "Okuma" ya da "Genel" seçeneğine tıklayın. Bu bölümde robot.txt dosya düzenleme çalışmaları yapacağınız metin bölümü mevcuttur.

Ayrıca, .htaccess dosyasını düzenlemek için "Dosya Düzenleyici" eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi aktif hale getirin ve ardından WordPress yönetim alanında .htaccess dosyasını bulun ve düzenlemeniz gereken alanları düzeltin.


Meta Etiketlerini Kullanın

Meta etiketleri, HTML kodunda kullanılan ve arama motorlarına sitenizde girilmiş olan içerikler hakkında bilgilerin verilmesini sağlayan etikettir. Bu etiketler sayesinde arama motorlarında görüntülenen başlık ve açıklama alanlarında yer edinirsiniz. Arama motorları tarama yaparken kullanıcıların taleplerini önlerine çıkaracak şekilde en doğru ve alakalı olanları ön plana çıkarmaktadır. Doğru şekilde kullanılan Meta etiketleri sitenizi daha görünür hale getirebilir.


Meta Title Etiketi Kullanın

Meta Title etiketi arama motorlarında görüntülenen başlıklarınızın şekillendiği alandır. Başlık etiketi, sayfa içerisinde belirtilecek olan konunun en net şekilde yazılmış olan içeriğini gösterir. Başlık etiketlerini yazarken kesinlikle anahtar kelime kullanmalı . Doğru bir şekilde yapılandırılmış meta başlığı, arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur ve kullanıcıların dikkatini çeker.


Meta Description Etiketi Kullanın

Meta Description etiketi, arama sonuçlarında görünen sayfa içeriğinin genel bir açıklamasıdır. Açıklama etiketi olarak geçmektedir. Sayfanızda girmiş olduğunuz yazının ayrıntılı bir şekilde detaylandırılması ile yazılan yazıdır.

Bu yazıyı okuyan kullanıcıların dikkatini çekmeli ve onları sayfaya yönlendirebilmelidir. Arama motorları meta etiketlerini okuyarak içeriğinizi anlamaya ve kullanıcılarla buluşturmaya çalışmaktadır. Web kullanıcılarını ilgisini çekmek ve sitenizin trafiğini arttırmak amacıyla doğru bir şekilde girilmiş olan meta etiketleri SEO anlamında da sizi rakiplerinize karşı bir adım ileri götürecektir.


Meta Author Kullanın

Meta Author etiketi, bir içeriğin ya da sayfaların içerik yazarının kim olduğunu belirten alandır. Bu alanda kişiler ya da kuruluşun detaylı bir şekilde bilgileri girilir.

Arama motorları yazar ya da kuruluşun yazıldığı etiket içerikleri indeks almaz ancak yine de sitelerde güvenilirlik açısından iyi bir puan olarak bilinmektedir. Bu sayede sitenizin hem güvenilirlik hem de otoritesinde artış olur. Kişisel bloglar ya da sayfalarda kimin içerikleri oluşturduğunu bilmek önemlidir.


Meta Publisher Etiketi Kullanın

Meta Publisher etiketi, sayfa içeriğini yayınlayan kuruluşun kimliğinin bulunduğu ve açıklandığı yerdir. Bu etiket, sayfanın yayınını yapan şahıs ya da kuruluşun adını içerir. Arama motorları genellikle Meta Publisher etiketini indeks lemez ya da sıralama alanında gösterimi yapacağı faktörü kullanmaz.

Ancak, bazı durumlarda bu etiketi kullanmak, sitenizin güvenilirliğini ve otoritesini artırabilir. Özellikle bir yayıncının veya markanın adını belirtmek, kullanıcıların sitenize güvenmesini ve daha fazla bilgi edinmek için sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilir.


UTF-8 Türkçe Karakter Kodunu Ekleyin

 UTF-8, Unicode karakter kodlama adını belirtir. Aynı zamanda diğer dillerdeki karakterlerin doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlayan bir koddur. Türkçe karakterlerin web ortamında doğru bir şekilde görünmesini sağlamanız için HTML kodunda meta etiketini kullanmalısınız. Detaylandıracak olursaka vereceğimiz örnek gibi kullanabilirsiniz.


<meta charset="UTF-8">

Daha sonra etiketi `<head>` bölümüne ekleyerek sitenizin Türkçe karakterleri doğru bir şekilde girmi ve işleme koymuş olursunuz.


Yazı/Html Oranına Dikkat Edin


Yazı/HTML oranı, web sitenizin genel ayarlamasını HTML ile doğru orantılı ayarlamalısınız. İyi bir yazı/HTML oranı sayesinde Google arama motoru ya da Yandex gibi arama motorlarının daha iyi bir şekilde indeks almasını sağlayabilirsiniz.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarında daha rahat okumasını sağlayabilirsiniz. Yazınızı çok uzun tutarak kod kirliliği yaratmaktansa daha kısa yazılarla daha kolay okunabilen bir içerik girişi yapmanız sizler içinde daha kaliteli bir giriş olacaktır.


Yapısal Verilerin Kullanımı

Yapısal veriler (Structured data), web sitenizde sayfalarınızda girmiş olduğunuz içeriklerin doğru bir şekilde kodlanarak sayfada oturtulmasını sağlar. Arama motorlarına içeriğin anlamını farklı içerikler ile karşılaştırarak en ilişki ve anlam bütünlüğü olan sayfayı öne çıkarır. Yapısal veriler bu alanda Schema.org tarafından özelleştirilen formatta tanımlanmaktadır.


Yapısal verileri kullanarak arama sonuçlarında zengin içerikleriniz sayesinde iyi sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Örneğin, etkinlikler, ürünler, makaleler, yorumlar, yıldız derecelendirmeleri gibi içeriklerinizin yapılandırma aşamasına müdahil olabilir ve sitenizin paylaşımlarının daha çekici görünmesini sağlarsınız. Aynı zamanda bu sayede sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşması mümkün olur.


Iframe İle Dışarıdan Veri Çekmeyin

Iframe, web sayfalarından html kodları ile veri çekme gibi durumlar web sitenizi kötü bir şekilde etkileyecektir.

Web sitenizde toplamış olduğunuz benzer veriler SEO puanınızı aşşağı çekecek ve sitenizin kötü performans ile aşağı yönlü ivme kazanmasına sebebiyet verirsiniz.

Böylesi durumlar uzun süren çalışmalar sonucunda tekrar düzene sokulabilir ancak kesin olarak bundan uzak durmanız sizin faydanıza olacaktır.

Arama motorları bu yazıları indekslemez ancak her şekilde sitenize faydası olmayan her adım zarar olarak yansıyacaktır.


Favicon Resmi Ekleyin

Favicon, , web sitenizin arama motorlarında görünen küçük simgesidir. Favicon eklemek, ekleyerek sitenizin ya da markanızın insanların aklında uyanması gereken simge olarak size fayda getirir. Bu sayede Google arama motorunda gezerken size denk gelen kişiler doğru adresi bulduklarını anladıkları gibi sizin daha profesyonel bir görünüme sahip website olarak gösterir.


Siteniz Haritanızı Google, Yandex ve Bing'de Doğrulatın

Site haritası (sitemap), web sitenizde bulunan sayfa ve içeriklerin arka planda oluşturulmuş olan listesini içerir. Bu harita sayesinde arama motorlarına sitenizdeki bütün içerikleri anlatmanız sağlanır. Site haritası oluşturarak ve Google, Yandex ve Bing ve benzeri arama motorlarına sitenizin haritasını tanıtarak daha hızlı indeks almasını sağlatabilirsiniz. Bu sayede sitenizin insanlar tarafından görünümü artar ve daha fazla trafik elde ederisiniz.


404 Sayfası Oluşturun

404 sayfası, web sitenize giren kullanıcıların aradıkları sayfayı bulamadıkları zaman karşılarına çıkan sayfalardır. Bu sayfa, sitenize giren kişileri sayfalar arasında yönlendirmeye ve kullanıcının siteniz içerisinde gezinmesini sağlamaya yardımcı olur. İyi bir 404 sayfası oluşturarak kullanıcıların web sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz.


Backlinkin Önemi

Backlinkler, siteler arasında köprüler, bağlantılar oluşturarak SEO puanınızı yükseltmeniz için faydalıdır. Sitenize toplayacağınız backlinklerin kaliteli olması sayesinde otorite puanı ve popülerliğini hızlı bir şekilde arttırmanız mümkün olabilir.

Sitenizin ne kadar güvenilir olduğunu arama motorları bu faktör sayesinde elden geçirir ve hızlı bir şekilde yükselişinizin yolu açılır. Backlinkler sayesinde markanızın bilinirliğini destekleyebilirsiniz ayrıca trafiğinize direkt olarak etki eder ve hızlı bir şekilde gelişir. Doğru backlinklerin seçimi oldukça önemlidir. Bu sayede kaliteli ve güçlü bir ilerleyiş elde edersiniz.


Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlink çeşitleri, sitenizle alakalı olan ve farklı kaunaklardan sağlanan linklere backlink denir. Bunların içinde bir çok farklı çeşit mevcuttur. Örnek olarak doğal backlinkler, profil bağlantıları, sosyal medya bağlantıları, dizin bağlantıları, basın bülteni bağlantıları, blog yorumu bağlantıları ve daha bir çok backlink çeşidi vardır. Her bir bağlantı türü, sitenizin yükselişi konusunda farklı bir etki oluşturacaktır. Birbirinden farklı backlinkler siteniz için fakrlı değerler kazandıracak bu yüzden bütün backlinler aynı performansı veremediği gibi bazıları hiç etki bile etmeyebilir.


Do Follow Backlink Nedir?

Do Follow backlinkler, diğer web sitelerinden gelen bağlantılar olarak tanımlanır ve arama motorları tarafından takip edilen bağlantılardır. Do Follow bağlantılar, sitenizin otoritesini ve SEO performansını artırmada önemli bir rol oynar.

Arama motorları, Do Follow bağlantıları sayesinde siteniz hızlı bir şekilde popülaritesini arttırır ve yüksek trafik elde edebilir.

Do Follow bağlantılar sayesinde sitenizin organik trafiğinde direkt olarak artış sağlanır ve hızlı bir şekilde arama motorlarında yer edinmeniz sağlanır.


No Follow Backlinkler Nedir?

No Follow backlinkler, farklı web sitelerden size verilen bağlantılardır. Ancak arama motorları no follow baclklinkleri takip etmez yani site otoritesine katkı sağlamayan bağlantılardır.

No Follow bağlantılar, rel="nofollow" etiketi ayarlanır ve sitenizin otoritesini eksi ya da artı olacak şekilde etkide bulunmaz. Bununla birlikte, No Follow hala etkili bir yöntem olarak kullanılmaya devam ediyor. Çünkü bu sayede marka bilinirliği ve organik bir şekilde sitede yükselişe ön ayak olmaktadır. No Follow bağlantılar oluşturarak siteniz için doğal yollarla backlink birikimi sağlayabilirsiniz.


Zararlı Backlink Engelleme

Zararlı backlinkler, web sitenize saldırı amaçlı eklenen ya da kendi almış olduğunuz faydasız ve sitenizin trafiğini düşüren backlinklerdir.

Bu tür backlinklerin toplanması hem sitenizin otoritesinde düşmeye sebeb olur hem de sitenizin SEO performansını hızlı bir şekilde aşağı doğru çekmeye başlar.

Zararlı backlinkleri engellemek, sitenizin trafik düşüşünü engeller, site otoritesi korur, sitenizin SEO performansını yükseltir ve arama motorlarından ceza almanızı önler.

Backlink profilinizi düzenli olarak kontrol etmeli ve zararlı backlinkleri Google console üzerinden engelleyerek sitenizin trafiğini ve geleceğini koruma altına almalısınız.


Benzersiz Resim Üretin ve Alt Açıklamaları Düzgün Kullanın

Benzersiz resimler sayesinde markanızın daha özgün bir şekilde büyümesini sağlayabilir ve değerinizi arttırabilirsiniz.

Kendi ürünleriniz, grafikleriniz veya fotoğraflarınızla benzersiz ve çekici görseller oluşturabilirsiniz. Bu, sitenizin daha çekici bir görünümle kaliteli içerikleri sayesinde daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlayacaktır.

Ayrıca, girilmiş olan içeriklerde kullanacağınız resimlerin web sitenizi yavaşlatmaması gibi aynı zamanda alt etiketler içermesi gerekir. Alt açıklamalar, girilmiş olan resimlerin açıklama metinleridir ve arama motorlarında yer edinmeniz için oldukça önemli parçalardır. Anahtar kelimeleri ve açıklamaları doğru bir şekilde girdiğiniz zaman içeriklerinizle beraber resimlerinizde sitenize trafik akışı sağlayacaktır.


Özgün Makale İçin Özgün Resimler

Özgün makaleler oluşturarak web sitenizi ziyaret edecek kişilerin ilgisini çekebilir ve daha uzun süreler sayfanızda zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte resimlerinizin özgün olması siteniz için marka değeri yaratmak amacıyla önemlidir.

Resimlerin size ait olması profesyonel bir ekiple çalıştığınızı ve kaliteli bir site havası oluşması sebebiyle kullanıcıları sitede tutmak için önemlidir. Bununla birlikte resimlerinizin size ait olması sebebiyle yasal olarak telif hakları konusunda da sorun yaşamazsınız. Sitenizin daha güvenilir olması kullanıcıların sürekli olarak ziyaret etme isteğini arttırır. Bu yüzden özgün içeriklerle onları kendinize bağlamalısınız.


Resimlerin Alt Başlık ve Açıklamaları

Resimlerin alt başlıkları ve açıklamaları, sitenizin SEO performansını direkt olarak etkileyen bir çalışma olacaktır. Alt başlıklar ve açıklamalar resimlerinizin arama motorlarında görüntülenmesi için doğru bir şekilde girilmelidir.

Arama motorlarında resimler ile daha iyi sıralama almak istiyorsanız anahtar kelime içeren alt başlıklarınızı en iyi şekilde optimize ederek girmelisiniz. Resim alt başlıkları sitenizdeki görsel zenginlikleri arama motorlarına yansıtır ve bu sayede daha fazla trafik elde edebilirsiniz.


Google'da İndexlenen Fakat Çalışmayan Sayfaları 301 Yönlendirmesi Kullanın

Google'da indekslenen ancak çalışmayan sayfalar, sitenizde gereksiz yer kaplar, SEO konusunda faydalı olmaz ve gereksiz sayfalar site içerisinde sitenizi yoran parçalara dönüşebilir. Bu sayfaları düzenlemek için 301 düzenlemesi kullanmalısınız.

301 yönlendirmesi, sitenize giriş yapan kişileri yönlendirme sayesinde çalışmayan sayfadan aktif sayfaya yönlendirir. Bu, sayede işlemeyen sayfanız indekslenir ve site trafiğinize katkıda bulunur. 301 yönlendirmeleri sayesinde kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye çıkarabilir daha kaliteli bir hizmet sunabilirsiniz.


Sitenizde Kullanıcı Deneyimini Arttırın

Kullanıcı deneyimi, web sitenizin kullanıcıların deneyimleri ile nasıl algılandığı ve görüldüğüdür. Kullanıcı deneyimini kaliteli bir seviyede tuttuğunuz zaman insanlar sitenizi daha aktif bir şekilde kullanmaya devam eder ve sitenizin trafiğine direkt olarak olumlu şekilde etki etmiş olursunuz.

Kullanıcı deneyimini artırmak için güçlü bir alt yapı destekleyicisi olacak sunucu firmaları ile çaışmanı size yarar sağlar. Bununla birlikte hızlı yükleme sürelerine ek olarak kullanıcı dostu gezinme menüleri, iyi düzenlenmiş içerik ve uygun renk ve tipografi seçimi dahil olarak bütün etkenleri gözden geçirmeli ve sizin için doğrusu neyse harfiyen uygulamalısınız.

Kullanıcıları sitenizde uzun süreler tutmanız kullanıcı deneyimini önemsediğiniz anlamına gelir. Bu herhangi bir içeriğin kalitesi olabilir, gereksiz yere her yerden fışkıran reklamlar olmaması ile alakalı olabilir ya da okunaklı şekilde yazılmış yüksek alaka değerine sahip yazılarınızla ilgili olabilir.


Websitenizi Hızlandırın

Web sitenizin hızlı bir şekilde açılması SEO puanınızı direkt olarak etkileyen ana faktörlerden biridir. Kullanıcıların sitenizi hemen terk etmesini istemiyorsanız site açılış süresi olarak 3 saniyenin üzerine kesinlikle çıkmamalısınız.

Sitenizde ağırlık yapan ön görseller ya da video içeriklerinin ne olduğu önemli değildir. Bunları optimize edebilirseniz web sitesi açılış hızınızı yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda arama motorları için hızlı açılan siteler diğerlerine göre her zaman daha kalite kokar ve üst sıralarda olmayı hak eder. Optimizasyon için web sitenizde bulunan görselleri , kodlamaları ve sunucunuzu düzenlemelerle hızlı bir şekilde sonuca gidebilirsiniz.

Kullanıcı memnuniyetini elde etmek istiyorsanız web sitenizin hızlı olmasına ve sayfalar arasında sörfün duraksamadan devam etmesine özen göstermelisiniz.


Gereksiz Eklentileri Silin

Web sitenizin hızlı olması için ya da farklı özelliklere sahip olması için ekleyeceğiniz eklentiler site içerisinde yavaşlık ya da uyum problemleri yaratabilir. Eklentiler web site içerisindeki kaynakları ve altyapıyı direkt olarak etkileyebilir.

Bu nedenle, sitenize faydası bulunmayan gereksiz eklentileri silmeniz ve web altyapınızı rahatlatmanız önerilir. Birçok farklı amaçla kullanılan eklentiler sitelere eklenerek faydalı olacağı düşünülür ancak sitelerin yavaşlamasında da en büyük etkenlerden biri gereksiz eklentilerdir. Bu eklentileri doğru bir şekilde kullanırsanız SEO puanınızıda yükseltir ve daha fazla kullanıcıya sağlıklı bir site hizmeti sunabilirsiniz.


Web Sitenizde Cache Uygulayın

Cache, web sitenizin ve verilerinizi depolandığı ve bir şekilde biriken saklayan uygulama olarak bilinir. Cache kullanmak, web sitenizin daha hızlı ve kolay açılması gibi sitenizi kullananlar için daha hızlı bir web deneyimini sunabilir.

Sitenizi ziyaret eden insanlar için web sitenizi sunucu desteği ile en hızlı şekilde açılma ve işlem görme seviyesine çıkarmayı amaçlar. Cache uygulaması için web sitenizde farklı eklentiler uygulayabilirsiniz. Bu eklentiler ve araçlar, web sitenizdeki chache lerin oluşturulma ve kullanıcılar için faydalı olacak şekilde web kullanımını kolaylaştırması, kullanıcı deneyimine katkıda bulunmasını sağlar.


Resimleri Optimize Edin

Web sitenizde kullandığınız resimleri optimize etmek, site içerisinde açılış sürelerini kısaltır ve kullanıcıların sitenizi daha hızlı bir şekilde kullanabilmesine olanak sağlar. Kaliteli resimler optimize edilmezse sitede ağırlık yapar ve geç yüklenmelere neden olabilir.

Bundan dolayı web sitenizde açılış sayfası ve diğer sayfalardaki görselleri optimize etmeli ve siteye yüklemelisiniz. Resimlerinizi JPEG, PNG veya WebP gibi uygun formatlarla siteye yüklemeli ve doğru şekilde optimize etmelisiniz. Optimize edilmiş resimler, web sitenizdeki sayfalar için hızlı açılış, seo puanı faydası, arama motorlarında daha iyi görünüm gibi avantajlar elde etmelisiniz.


Resimlerin Yüklenmesi İçin Lazy Load Uygulayın

Lazy Load, web sitenize giriş yapan kullanıcılar için sayfa aşşağı doğru kaydırıldıkça ayarlanan yüklenme sistemidir. Bu sayede sitede bulunan resimler daha hızlı yüklenir ve bütün sayfayı yenilemektense sadece gördüğünüz alanın yenilenmesini sağlar. Lazy Load kullanmak, kullanıcıların web sitenizde daha hızlı işlemler yapmasını sağlarken sitenizinde hızlanmasına direkt olarak etkide bulunur. Ayrıca, bant genişliği sorununu azaltır ve sitenizin optimize olmasında katkı sağlar..


AMP Yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Uygulayın

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages veya kısaltmasıyla AMP), mobil cihazlarda web sitenizin daha hızlı bir şekilde sayfaya yüklenmesini sağlar. AMP, mobil cihaz kullanan insanlar için web deneyimini maksimum seviyeye çıkarmayı amaçlar ve sayfa optimizasyonu konusunda yardımcı olur.

AMP, sayfalarınızın hızlı bir şekilde açılması için önbellek tutar ve size daha kısa yüklenme süresi ile webde rahatça dolaşmanıza olanak tanır.

AMP kullanmak, mobil trafiğinizi doğrudan bir şekilde olumlu yönde etkiler ve bu sayede hem SEO puanınız hem de sitede gezinen kullanıcılar için kullanışlı bir mobil deneyimi sağlayabilrsiniz.


Kullanım Koşulları, Çerez ve Gizlilik Politikasını Oluşturun

Kullanım Koşulları, Çerez ve Gizlilik Politikası gibi sayfalar, web sitenizin yasal uyumluluğunu ve kullanıcı güvenliğini sağlar. Bu sayfalar, kullanıcıların sitenizi kullanırken hangi kurallara uymaları gerektiğini ve verilerinin nasıl işlendiğini açıklar.

Kullanım Koşulları, Çerez ve Gizlilik Politikası sayfalarını oluşturmak, sitenizin profesyonel ve güvenilir bir imajını yansıtır. Ayrıca, kullanıcı güvenliğini sağlar ve yasal sorumluluklarınızı yerine getirir.


Dijital Pazarlama Stratejilerini Uygulayın

Dijital pazarlama stratejileri, web sitenizin kampanyalarını ve markanızı nasıl pazarlayacağınız ile ilgili bileşenlerdir. İyi bir dijital pazarlama stratejisi, potansiyel müşterileri hedefler ve kitle olarak doğru alana hızla yönelmeyi amaçlar.

Bu sayede sizlerde doğru pazarlama stratejileri ile hedef kitlenize en kısa zaman ve az masraf ile ulaşabilirsiniz. SEO, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması gibi dijital pazarlama kollarını iyi bir şekilde kullanırsanız hedef kitlenize kolay yoldan profesyonel adımlarla erişebilir etkileşimde kalarak kazancınızı her gün arttırabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejileri, müşterilerinize güven aşılar, pazarlama alanında markanızın kalitesini ortaya koyar ve doğru stratejiler sayesinde sizleri rakiplerinizin önüne hızla yükseltir.


Sosyal Medya İle Entegre Olun

Sosyal medya, web sitelerinin varlıklarını aktif bir şekilde gösteren ve markaların insanlara en kolay yoldan ulaşabildiği dijital varlıklardır.

Sosyal medya platformlarında etkileşimde bulunmak, kullanıcılarınıza aktif bir web sitesi olduğunu ve bununla birlikte marka bilinirliğini destekleme amaçlı önemli bir girişim olacaktır.

Sosyal medya butonları ve paylaşım seçenekleri ekleyerek, kullanıcılara kolay yoldan web sitenizin sosyal medya alanlarında bulunan paylaşımları gösterebilirsiniz.

İnsanlar web sitesinde gördükleri faydalı içerikleri sosyal medya butonları sayesinde arkadaşları ya da aileleri ile kolay bir şekilde paylaşmayı isteler. 

Ayrıca sosyal medya profillerinizden web sitenizi tanıtabilir ve kullanıcıları sitenize yönlendirebilirsiniz. Sosyal medya ile entegre olmak, markanızın aktif bir yapıya sahip olduğunu gösterirken etkileşimi arttırabilir ve sitenizin daha görünür olmasını sağlayabilir.


Siteniz İçin Kaliteli Sitelerden Tanıtım Yazıları Alın

 Kaliteli sitelerden alınan tanıtım yazıları, sayesinde web siteniz güçlü bir şekilde otorite yükselmesine ve faydalı yazılarınız sayesinde içeriklerinizin hitlerinin yükselmesine olanak sağlar . Diğer otoriter ve güvenilir sitelerden gelen bağlantılar, sitenizin değerini arttırırken arama motorlarına da gönderdiği sinyallerle sitenin kaliteli bir yapıya sahip olduğunu söyler.

Bu sayede sitenizin hızlı bir şekilde arama motorlarından indeks alması ve yüksek trafik elde etmesi kolaylaşır. Bu nedenle, sektörünüzle ilgili kaliteli bloglardan veya yayınlardan tanıtım yazıları almak, web sitenizin görünürlüğünü artırır ve organik trafiği artırır. Ancak, tanıtım yazılarına dikkat etmek ve spam içeriğe sahip olmayan, gerçek değer sağlayan yayınlarla çalışmak önemlidir.


Paravan Bloglardan Backlink Üretin

Paravan bloglar başlangıçtan itibaren kendi yönettiğiniz ve geliştirdiğiniz yan bloglardır. Bu bloglarda değerli içerikler oluşturarak, kendi web siteniz için yönlendirme adresi oluşturabilir ve güçlendirerek backlinkler üretebilirsiniz. 

Paravan bloglardan backlink üretimi yaparak sitenizin hitini arttırırsınız ve bu sayede ücretsiz bir şekilde sitenizin otoritesine katkıda bulunacak backlinklere sahip olursunuz. Bununla birlikte backlink alımları yaparken kalitesiz bloglardan kesinlikle kaçınmalısınız. Yüksek kaliteli, değerli içerik sunan aynı anda sitenizin içerikleri ile birbirine uyumlu sayfalardan backlink almak sizin için çok daha yararlı olacaktır.


Sitenizde Güvenlik Önlemlerini Alın

Web sitenizin güvenliği, site kullanıcı bilgilerinin korunması ve sitenize karşı olacak herhangi bir saldırıya karşı önlem almanızı gerektiren yükümlülükleri kapsar.

Güvenlik önlemleri almak, spam ya da direkt saldırı gibi farklı durumlara karşı önlem almanızı gerektiren durumları kapsamaktadır. Bu sayede sitenizin ve markanızın itibarını koruyabilirsiniz.

Güvenli bir sunucu kullanmak, site arka planında güncel yazılımların kullanılması, güvenlik eklentileri, güçlü şifreler ve benzeri bir çok çalışma ile sağlanabilir. Site güvenliği sayesinde kullanıcıların markanıza olan güveni ve doğrudan bir şekilde sitenizde daha fazla vakit geçirmelere olanak sağlar.


Misafirleri Yorum Yapılması İçin Yönlendirin

Misafirlerin yorum yapması, sitede değerli görülen içerikler için yapılan yorumlar daha fazla etkileşim getirebilir. Kullanıcı yorumları, kullanıcıların konu hakkında farklı fikirlere sahip olan insanların düşüncelerini okuması ve bu yolla site içeriği hakkında tartışmalar ve görüşler sunulmasına imkan sağlanır.

Misafirleri yorum yapmaya yönlendirmek için, içerikten hemen sonra alt kısımda onlara kolay bir şekilde yorum yapabilecekleri alan oluşturmalısınız. Bununla birlikte yorumlara cevap verip kullanıcılar ile iletişim halinde olduğunuzu aktif bir şekilde göstermelisiniz. Sitenizde topluluk hissi uyandırmanız bu neden ile önemlidir.


URL Link Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirin

URL link yapısı, web sayfalarınızda bulunan bağlantıların düzenlenmesi ve ayarlanması ile sitenizin SEO puanını direk olarak olumlu şekilde arttırabilirsiniz. SEO uyumlu bir URL yapısı, sayesinde arama motorları tarafından daha kolay görüntülenebilir ve sıralama alma konusunda kolaylığa sahip olursunuz.

Kısa, açıklayıcı ve anahtar kelimeleri içeren URL'ler kullanarak arama motorlarına karşı daha anlaşılır ve kullanıcıların sitenizi bulması daha hızlı olur. URL'lerinizi gereksiz link , menü, içerik içinde yönlendirmeli linklerden arındırmak sitenizin SEO gücünü arttırır. Ayrıca daha açık ve net bir şekilde görünen bağlantılar kullanıcılar için yardımcı link görevini üstlenir ve sitenizin yükselmesini sağlar.


Rakip Siteleri Analiz Edin

Rakip siteleri analiz etmek, web siteniz ve rakipleriniz arasında ki eksik ya da yapılması gereken her uygulamayı görmeniz ve en doğru şekilde çözümlemeniz gerekmektedir.

Rakip sitelerin SEO performansını, içerik stratejilerini, backlink profillerini ve sosyal medya etkileşimlerini analiz edin ve web sitenizde daha üstün gelecek şekilde uygulamaya koyun.

Bu analizler sayesinde rakiplerinizin içerik tabloları, başlıkları, nahtar kelime yoğunlukları ve ullanıcıların ilgisini çeken bütün detayları görebilmeniz sağlanır.

Rakip siteleri analiz etmek, rakiplerinizle aranızda var ola eksi ve artıları görmenizin yanında siteniz adına yeni bikir ve projeler elde etmenize ve kullanıcılarınızın taleplerini yerine en güncel şekilde getirmenize olanak sağlar.

SEO Uyumlu Makale Yazmaya Önem Verin

SEO uyumlu makale yazmak, web siteniz için organik yollarla trafik etmenin en iyi yollarından biridir. SEO uyumlu makaleler, kullanıcıların arama motorlarında yazdığı anahtar kelimeler sayesinde taleplere karşılık gelecek şekilde kolay bir şekilde bulunur.

Anahtar kelimeleri abartmadan kullanmak, içerik başlıklarını en uyumlu şekilde girmek ve genel içerik şablonu oluştururken semantik uyumuna dikkat etmek SEO uyumlu makale yazmanın önemli parçalarıdır.

SEO uyumlu makaleler, faydalı içerikler olarak girildiği zaman hem kullanıcıların ilgisini çeker hem de daha fazla trafiği web sitenize toplar.


Semantik SEO Kesinlikle Uygulayın

Semantik SEO, arama motorlarının düzenli bir şablon ve sıra ile girilmiş olan içerikleri daha kolay anlaması ve sıralamasını daha iyi bir şekilde tutması ile bilinir. Semantik SEO, anahtar kelimelerin yanı sıra semantik ilişkileri içerikte bulunan konuların birbiri ile olan bağlantılarını ve detayların doğru şekilde girilmiş olmasını önemser.

İçeriği daha derinlemesine analiz etmek, birbiri ile alakalı içerikleri detayları ile içeriğe aktarmak, içeriğin sayısal verilerle desteklenecek şekilde girilmesi dahil semantik SEO konusu arama motorlarının istediğini tam olarak vermektedir.

Semantik SEO kullanmak, sitenizin performansını arttırdığı gibi kullanıcıların aradıkları cevapları sorular ve yanıtlar halinde bulabilmesi , daha uzun süreler sitede geçirilmesini kapsayan bir çemberi baz alır.


FAQ yani Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Bölümünü Oluşturun

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümü, web ortamında kullanıcılar tarafından sıkça sorulan soruların bir araya getirilerek girildiği ve oluşturulduğu bölümdür.

SSS bölümü, kullanıcıların sitenizde derinlerde aradıkları ya da sizlere sormak istedikleri soruların cevapları ile birlikte bulunduğu bölümdür. SSS bölümü oluşturmak, kullanıcılar için en sık soruların cevaplarını kolay bir şekilde bulacağı alan olmakla birlikte web sitenizin daha kullanışlı olması için öncelik verilmesi gereken alandır.

SSS bölümünde, sık sorulan sorular haricinde insanların merak ettiği derin cevaplar için site link bağlantıları oluşturabilir farklı alanlara daha detaylı bilgilendirme için yönlendirebilirsiniz.


Sitenizi SEO Analiz Araçları İle Takip Edin

SEO analiz araçları, Semrush, Ahrefs, Screamingfrog gibi web sitenizin eksiklerini bulabileceğiniz uygulamalardır. Bu araçlar, sitenizin sıralamalarını, organik trafik miktarını, backlink profillerini, anahtar kelime performansını, eksik ya da hatalı girilen sayfaları, yazılım sorunları, sitenizi kötü etkileyen link adresleri gibi birçok alanda sizlere destek olabilir.

SEO analiz araçları sayesinde sitenizde bulunan zayıf noktaları hızla tespit eder ve sitenizde hızlı bir şekilde müdahale etme imkanınız oluşur. Ayrıca, rakiplerinizi izlemenize ve sektör trendlerini takip etmenize ve bununla birlikte doğru dijital pazarlama adımları atmanız konusunda siteniz adına var olan eksik ya da fazla olan her hareketi sizlere gösterir.

SEO analiz araçları kullanmak, arama motorlarında güçlü bir yer edinmeniz, site genel optimizasyon ve kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli faktörlerin iyileştirilmesi adına ihtiyacınız olan başlıca araçlardır.

Sitemizde sizlere özelleştirilmiş bir hizmet sunmak için çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı inceleyiniz.