Avukatlar İçin SEO

Avukatlar için SEO (arama motoru optimizasyonu) hizmeti, rakiplerin çalışmalarını en üst seviyede tutması sebebiyle oldukça zorlu bir süreci kapsar. Aynı zamanda SEO uzmanı bir ekiple çalışmanız halinde bu geniş zaman diliminde eksiksiz ve doğru yolda ilerleme şansınız mevcuttur.

 • Avukat internet sitesi kurabilirmi?
 • Avukat web sitesi nasıl olmalı?
 • Avukat sitesi SEO
 • Avukat SEO Uzmanı

Gibi sorularınızı aşağıda yazmış olduğumuz makalede açıkladık.

Web sitelerin yazılımsal ve tasarımsal olarak SEO uyumlu olması demek arama motorlarında en üst sıralarda çıkabilme şansının yüksek olması anlamına gelir. Yapılan çalışmalar sitenin genel sağlık seviyesini, okunabilirliğini arttırmaya yöneliktir. Bu çalışmalar SEO yani arama motoru optimizasyonu denir. Asıl işlevi sitenizin arama motorları tarafından taranmasını kolaylaştırmak ve index almasını kolaylaştırmaktır. 

Site içeriği bir yana kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkarmak arama motoru algoritmalarının sitenize giren kullanıcıların mutlu olduğunu algılaması ulaşmanız gereken hedeftir. Avukat SEO ve Hukuk SEO (Avukat arama motoru optimizasyonu) çalışmaları eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Üstün körü yapılacak işlemler zaman kaybına sebebiyet verebilir. SEO uzmanı kişilerce en doğru hamleleri sırasıyla eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz.


Avukatlar için SEO Nedir?


Avukatlar için SEO Nedir?


 • Avukat SEO nedir ve nasıl yapılır?
 • Avukat SEO hizmeti neleri kapsar?
 • En iyi SEO nasıl yapılır? gibi ve birçok avukat web sitesi SEO sorularınızı yanıtlıyoruz.


Avukatlar için SEO, arama motorları aracılığı ile organik bir şekilde kullanıcıları Avukat web sitesi ya da Hukuk web sitesine ulaştırmayı amaçlayan çalışmaları kapsar. 

Ülkemizde Avukatlarla iletişime geçme yolu olarak insanlara referansları kullanmaktadır. Ancak zaman ilerledikçe online ortamda aratılan avukat sayısı referanslardan daha yüksek bir arama seviyesine çıkmaktadır. Dijital ortamların kullanımdaki artışın sebep olduğu bu durum web sitenize organik yolla ulaşmak isteyenlerin sayısını direkt olarak etkilemiştir.

Bu konuya basit bir örnek verecek olursak;

Çalışma arkadaşı borç verdiği kişiden parayı tahsil edemediği için avukat aradığını söylediği zaman tanıdığınız bir avukat ın numarasını vermek isteyeceksiniz. Fiyat ya da alan olarak uyuşmaz ise kişi ilk adım olarak interneti kullanacak ve Google arama motoru üzerinden avukat araması yapacaktır.

 Web siteniz yoksa size ulaşma imkanı olmayan kullanıcılar için kurumsal bir web site ve iletişim bilgilerinizin bulunduğu bir sayfa gerekli olacaktır. Ya da önerildiğiniz kişiler tarafından araştırılmak istenirseniz web sitenizin olması zorunlu bir durumdur. 


Avukatlar Neden SEO Yapmalı?


Avukatlar Neden SEO Yapmalı?

Hukuk yönetmeliklerine göre avukat ve hukuk bürolarının reklam yaparak kendilerini ön plana çıkarması ya da sunması yasaktır. Reklam girişinin yasak olması Avukat SEO ve Hukuk Bürosu SEO 

Yasalar gereği avukatların ve hukuk bürolarının reklam yapması yasaktır. Reklam vermenin yasak olmasından dolayı avukatların ve hukuk bürolarının kendi hizmetlerini hedef kitlesine tanıtmanın en iyi yolu SEO'dur. SEO sayesinde sizde kitlenize hizmetlerinizi duyurabilirsiniz.


Avukat SEO’da Hangi Araçları Kullanıyoruz?


Avukat SEO ve Hukuk SEO için kullanılacak olan araçlar Semrush, Analitics, Ahrefs, Moz gibi uygulamalardır. Bu araçlar sayesinde çizmeniz gereken yolu oturtmanız mümkün olacaktır. Bu araçların kullanımı sizler için zor olabilir. Bu yüzden SEO uzmanı kişilerce detaylı bir biçimde analizin yapılması ve gidilecek olan yolun seçilmesi gerekir. Profesyonel web hizmeti alarak SEO uzmanları eşliğinde gideceğiniz yolu daha kısa zaman diliminde çizmeniz mümkündür.


Avukatlar İçin SEO Çalışmaları Nasıldır?


Avukatlar İçin SEO (Avukat arama motoru optimizasyonu) çalışmaları sektörden sektöre farklılıklar göstermektedir. Yine de sitelerin genel SEO optimizasyonu belirli kurallar ve çember dahilinde aynı şekilde ilerlemelidir. SEO yapılmasının gerekliliği arama motorlarının web sitesini doğru bir şekilde okuyup okumaması ile alakalıdır. Sitenizin kolay taranması ve güçlü şekilde organik trafik kazanması için SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarının önemini anlamalısınız.

Anahtar kelime kullanımı bu bağlamda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Web site SEO sunu etkileyen faktörler arasında tasarımın mimarisi, özgünlüğü, kullanıcı deneyimine etkisi gibi farklı parçalarda web sitede ince bir şekilde düzene sokulması gereken konulardır. 

Web sitenizin içeriği, arka planda girilen kodları, meta açıklamaları ve etiketleri teknik SEO dahilinde incelenir. Avukat SEO ve Hukuk SEO konusunda yukarıda belirtilen her adım dikkatli bir şekilde es geçilmeden tamamlanmalıdır.


Avukatlar İçin SEO Çalışmalarının Önemi Nedir?


Avukatlar İçin SEO Çalışmalarının Önemi Nedir?

Bilindiği gibi yasalarda belirtilen duruma göre Avukatların ve Hukuk Bürolarının reklam vermesi yasaklanmıştır. Hedef kitleye ulaşmaları ve organik trafik elde etmeleri için gerekli olan SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır. Doğru SEO çalışması dahilinde hedef kitleyi seçmeli ve rakipleri olarak gördüğü web siteleri analiz etmeli ona göre yola çıkmalısınız. SEO uzmanı ekipten destek alarak hem SEO araçlarını daha hızlı kullanarak yol çizebilir hem de nakit ve zaman olarak ek kazanca geçebilirsiniz. 

Avukat SEO çalışmalarında en üst sıralara yerleşmek oldukça zorlu ve uzun bir süreci kapsayacaktır. Bu nedenle oldukça sabırlı ve emin adımlarla ilerlediğini düşündüğünüz SEO uzmanı profesyonel web hizmeti veren kişi ya da firmalarla bağlantıda olmanız gerekecektir. İşlerinizi ilerletmek ve hedefleri büyütmek için dijital varlıklarınızı en iyi şekilde dizayn etmelisiniz. 

 Bahsedildiği gibi avukat web siteleri üzerinden ve hukuk bürolarını tanıtarak reklam girmek yasaktır. Bu sebep ile Google da ciddi bir yaklaşımla SEO çalışmaları yapmalı web tasarım dahil işlemlerinizi yaptıracağınız ya da destek alacağınız kişilerin profesyonel web hizmeti verebildiğinden emin olun.

Google üzerinden avukatlar için danışmanlık aratması sıkça gerçekleşmektedir. Bu konular üzerine yazılar okumak ve hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyecek kişiler için bloglar ve sık sorulabilecek soruları geniş bir şekilde açıklamanız gerekebilir. Reklam yasağını avantaja çevirmek için blog gönderilerinizi en iyi şekilde doldurmalı ve insanların faydası için içerikler oluşturmalısınız. SEO uyumlu içerik oluşturmak her bağlamda sitenizin trafiğine direkt olarak etki edecektir.

Rekabetin yüksek olduğunu düşündüğümüzde rakiplerinizden daha fazla üstünde durmanız gereken SEO çalışmalarınız için temel pazarlama stratejilerini en iyi şekilde kullanmalısınız. Bilginizin kısıtlı olması dahilinde SEO uzmanı kişilerden destek alın. 

Avukatlar için temel pazarlama stratejisinin önemli bir bileşeni olduğu için üstünde durulması gereken bir konudur. Kişinin bu konuda bilgisi yoksa profesyonel hizmet alması işleri daha hızlı ve etkili yapacaktır. Rekabetin arttığı günümüzde bu adımların ciddiye alınması gerekmektedir. 

Firmalar ve kişiler dijital varlıkları ciddiye almadığı sürece rakipleri her alanda onların 2 adım ilerisinde olacaktır. Zaman ilerledikçe insanların avukat önerme konusunda çekinceli davrandığını hatta herhangi bir konuda önerimde daha az bulunduğunu Google arama motorunda yapılan sorgulamalar sayesinde bilmekteyiz.

Aramalar, insanların çevrimiçi bilgi bulmak için kullandıkları ilk kanaldır.  Google ilk kurulduğu zamanlarda 5000 ve 10000 arasında sorgu sayısına ulaşmıştır. Bugün neredeyse 8 milyarlık nüfusun %90’lık kısmı Google arama motorunu aktif bir şekilde kullanmaktadır. İnternette gezinenlerin günlük giriş yaptığı ve sorular yönlendirdiği açık web kaynaklarının yani bilginin kolay bulunabilir olduğu yer olmuştur. Pazarlama sektörünün neredeyse %75’i internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirmektedir.Avukatlar İçin SEO Hizmetinde Dikkat Edilecekler?


Avukatlar İçin SEO Hizmetinde Dikkat Edilecekler?

Analiz konusu olukça önemlidir ancak plan yapmak ve adım adım ilerlemek daha da önemlidir. Stratejik bir yol izlemek için Avukat SEO uzmanı kişilerden destek almak gibi tecrübeden yararlanmak gerekir. Müşteri beklentilerini karşılayacak adımlar atılması, referansların doğru şekilde seçilmesi ve işlenmesi, sitenizden beklenen hizmetlerin iyi bir şekilde alınabilmesi gibi durumları gözden geçirmelisiniz. Daha önce hizmet alan kişilerin önerileri olduğu kadar şikayetlerini de elinizde tutmalı ve en iyi şekilde işlemelisiniz. 

Hosting ve sunucu seçimi firmanız için en önemli hususlardan biridir. Çünkü güvenlik önlemi alabileceğiniz alanların şirketler tarafından da korunaklı bir şekilde saklanması ve bilgilerinizin çalınma durumlarına önceden hazırlıklı olmanız gerekmektedir. 

İçeriklerinizi oldukça açıklayıcı girmeniz kullanıcılarınızı mutlu eden ve bilgilendiren paylaşımlar yapmanız sitenizin trafiğine direkt olarak etki edecektir. SEO uyumlu anahtar kelime ve başlıkların giriş ide bu konuya direkt olarak dahildir. Avukat SEO için bu adımlar hızlı yükselmeniz ve ilerlemeniz için size destek olacaktır.


SEO’nun Avukatlar İçin Önemi


Arama motorları Google.com, Yandex.com, Bing.com gibi siteler sayesinde internet üzerinde bilgiye kolay bir şekilde erişim sağlayabilmekteyiz. Özellikle avukatlara ve hukuki durumların açıklama ya da yaşadıkları benzer sorunlarla karşılaşan kişilere ulaşmak isteyen insanlar sonuçları da bilgi olarak elde edebileceği en hızlı yer olan arama motorlarını aktif şekilde kullanmaktadır. Avukatlık hizmetlerini en iyi şekilde görüntülemek ve hızlı bir sonuç ile işlemlerini hızlandırmak isteyen insanlar para ve zaman dengesini kendileri için 2. Planda görmektedir. Kaliteli bir avukat bulmak oldukça zor olduğu gibi güven probleminin aşılması güçlü bir web site sayesinde elde edilebilir. Daha fazla sayıda müvekkile sahip olmak için arama sıralamalarında üst alanlarda bir şekilde görüntülenmek zorundasınız. Bu da avukat SEO konusunda uzun sürecek olan işlemlerin tamamını en iyi şekilde atmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu içeriğimizde SEO kavramı ve genel olarak Avukat SEO için bilinmesi gereken ve ihtiyaç duyulan parçaları detaylı bir şekilde aktaracağız.Avukat Seo Anahtar Kelime Araştırması


Avukat Seo Anahtar Kelime Araştırması

Avukat SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarında anahtar kelime araştırması ve bu kelimelerin doğru bir şekilde içerik içinde dizayn edilmesi önemli bir husustur. Avukatlık hizmetlerinizi en iyi şekilde ön plana çıkarmak için anahtar kelime yoğunluğunu ve rakiplerin kullanım şekillerini en iyi şekilde göstermeniz gerekmektedir. Hedefinize koyduğunuz müvekkillerin hangi anahtar kelimeyi daha çok kullandığını tespit etmelisiniz. Süreci başarılı bir şekilde yönetmek ve anlamsal bütünlüğü bozulmayan içerikler oluşturmak için süreci iyi bir şekilde yönetmelisiniz.  

Bu konu üzerinden avukat seo anahtar kelime araştırması ve gidilmesi gereken yolları sizler için aşağıda sıraladık.


1. Avukat SEO için Hedef Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi


Hukuk Alanı Odaklı Araştırma: Müvekkilleri uzmanı olduğunuz alan ile ilgili bilgilendirmeniz gerekecektir. (örn. ceza hukuku, aile hukuku, iş hukuku) gibi hangi alanlardan uzmanı hangisi iseniz anahtar kelime yoğunluklarını içeriklerinizde ona göre şekillendirmeniz daha hızlı yükselmenizi sağlar.

Soru Bazlı Anahtar Kelimeler: Müvekkillerinizin sorabileceği potansiyel soruları inceleyin ve ekleyin. Örnek verecek olursak, 

 • Boşanma davası nasıl açılır?
 • Boşanma davası ne kadar sürer?
 • Anlaşmalı boşanma davaları ne kadar sürer?
 • Anlasmali boşanma ücreti
 • Anlaşmalı boşanma dilekçesi


Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler: anahtar kelime belirlerken diğerlerinden daha farklı adımlar denemelisiniz.

 • Örnek olacak verirsek
 • Ankara’da en iyi boşanma avukatı
 • İs hukuku avukatı tavsiye
 • Boşanma sebepleri yargıtay kararları
 • Boşanma mal paylaşımı avukatlık ücreti
 • İş hukuku avukatı ücretsiz danışma


Avukat SEO Lokal SEO ve Yerel Anahtar Kelimeler

2. Avukat SEO Lokal SEO ve Yerel Anahtar Kelimeler


Yerel sıralamalarda görüntü almak ve bu alanda yükselmek globalden daha farklıdır. Hizmetlerinizin yükselmesini istediğiniz alanlarda lokal olarak kelimeler araştırın ve bunları içeriklerinizde doğru bir şekilde dizayn ederek girin.

Örnek olacak verirsek,

 • İstanbul ceza hukuku avukatı
 • Ankara İcra Avukatı Tavsiye
 • Ağır ceza avukatı İzmir
 • Antalya ağır ceza avukatı


Google My Business ve Yerel Aramalar: Google My Business sayesinde haritalarda işletmeniz en iyi şekilde görüntülenebilir. Ofis fotoğrafları ya da çalışanlarınızın bulunduğu kısımları videolar ya da fotoğraflar aracılığı ile paylaşabileceğiniz alandır. Aynı zamanda işletmenizin çalıştığı yani aktif olduğu saatleri net bir şekilde belirtebilir ve telefon numaranızı ve Business profilinizi optimize ederek yerel arama sonuçlarında yüksek görünürlük elde edebilirsiniz.


3. Rakip Analizi ve Sektörel Anahtar Kelimeler


Rakip avukatlık bürolarının web sitelerini incelemek için farklı arama motoru analiz araçlarını kullanabilir ve içerik şemanızı bu yönelimde inşa edebilirsiniz. Bloglarda girilen içeriklerin başlıkları ve bu başlıklar içerisindeki anahtar kelimeleri görüntüleyebilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı terimler ve sayfalarının trafik oranlarını inceleyerek hazırlamanız gereken içerik başlıklarını oluşturabilirsiniz.

Sektörel Trendler: Avukat SEO için popüler olan anahtar kelimeleri yakalamak ve bunları bloglarınızda işlemek önemlidir. Google trends ya da sosyal medya ağları üzerindeki güncel konuları takip edebilir ve bunlar üzerinde çalışmalar yaptığınızı gösteren içerikler paylaşabilirsiniz.


4. Anahtar Kelime Araçları Kullanımı


Google Keyword Planner: Google.com tarafından sunulan birçok arama motoru analiz aracı mevcuttur. Bunlardan biriside reklamlarınızı ve web sitenizin anahtar kelime şemasını oluştururken kullanacağınız Keyword Planner anahtar kelime analiz aracıdır.

Semrush: Google ve benzeri bütün arama motorlarının genel web site taraması ve anahtar kelime taramasını yapabileceğiniz arama motoru analiz araçları içerisinde en çok bilinenlerden biridir.

Diğer SEO Araçları: Ahrefs veya Moz gibi farklı araçlarda genel olarak web sitelerin taramasını yaparak sizlere rakiplerinizin analizini başarılı bir şekilde sunar.


5. Anahtar Kelime Listesinin Güncellenmesi


SEO adımlarınızı sürekli olarak analiz edin ve doğru gittiğinizden emin olunç. SEO baştan sona yürütülen web sitelerin sağlık puanını, taranabilirliğini ve görüntülenmesini arttıran işlemlerin genel adıdır. Bu bağlamda anahtar kelime yoğunlukları süreç içerisinde değişiklik gösterebilir ve bazı kelimeler aniden çıkış yakalayabilir. Bunları takip etmeli ve kullanırken doğru şekilde içeriğe yaymalısınız.

Anahtar Kelime Performans Analizi: Anahtar kelimeler sosyal medyanın etkisi ya da trend olayların döngüsü ile tıklanma sayılarında farklılıklar olarak ani değişimler elde edebilirler.

Avukat SEO için blog içerikleri üretiminde anahtar kelime analizleri hayati bir öneme sahiptir. Bu noktada web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görüntülenme alması için yüksek hacimli, zorluk derecesi düşük ve uzun kuyruklu olmaları sizin için avantaj olacaktır. İçeriklerinizin birbiri ile bağlantılı olabileceği anahtar kelimeleri aramalarda girildiği şekilde bulmanız ve siteye eklemeniz önemli bir husustur. Avukat SEO çalışmalarının sonuçlarını uzun süreli bir çalışma ile elde edeceğiniz bilmenizde fayda var. Dijital varlıkların geliştirilmesi özellikle SEO konusu uzun bir zaman dilimine yayıldığı için sizlere katkı sağlayacaktır.Avukat Web Sitesi SEO Optimizasyonu


Avukat Web Sitesi SEO Optimizasyonu


Avukat web site tasarımı ile dijital varlıklarınızı güçlendirmeniz ve ileriye yönelik marka değeri oluşturmanız şirketinizi daha aktif göstermek için gereklidir. Bu şekilde hem insanlar tarafından kolay keşfedilebilen bir hukuk bürosuna sahip olursunuz hem de arama motorlarında direkt olarak aratılan bir hukuk bürosu markasına sahip olursunuz.


1. Avukat Web Sitesi Tasarımda Kullanıcı Dostu Web Tasarımının Önemi


Açık ve Net Tasarım: Web site mimarisinin arama motorları tarafından kolay anlaşılması için derinliğe dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca insanların sitenizde gezinirken zorluk çekmemeleri için hizmetleri ve iletişim alanlarını ulaşılabilir bir biçimde sergilemelisiniz. Karmaşık menülerden uzak durmalı ve müvekkillerinize kolay anlaşılır menü yapısı ile istedikleri bilgiye hızlı bir şekilde verebilmelisiniz.


Profesyonel İmaj: Marka değeri oluşturmanın en önemli adımlarından biri logo ve web sitenizin genel renklerinin uyumlu olmasıdır. Avukat web site tasarımı için renk seçiminde güven hissi uyandıracak mavi, bordo, yeşil ve tonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca web sitede kullanıcılarınızın sizi tanıyabileceği ve doğru adreste olduğunu düşünmesini sağlayacak olan logonuzu iyi bir şekilde tasarlamalısınız.
Avukat Web Sitesi Mobil Uyumluluk ve Hız Optimizasyonu

2.Avukat Web Sitesi Mobil Uyumluluk ve Hız Optimizasyonu


Mobil Uyumluluk: Mobil cihazların 2010 yılından sonra daha aktif kullanımı sebebiyle Google.com, Yandex.com, Bing.com gibi arama motorları üzerinden masaüstü kullanımı gittikçe azalmaktadır. İnsanlar daha kolay ve hızlı bir şekilde web sitelerine ulaşmak ve işlemlerini tamamlamak için mobil cihazları kullanmaktadır. Bu yüzden avukat web site tasarımı konusunda mobil uyumluluk zorunludur.


Avukat Sitesi Yükleme Hızı: Avukat web sitesi tasarımı güçlü bir altyapı sağlayıcısı ile desteklenmelidir. Bununla birlikte alanında yetkin SEO uzmanı kişilerden alabileceğiniz destek ile sitenizin kodlarındaki gereksiz alanları sıkıştırarak web alt yapısının hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamalısınız. Web sitede bulunan görsellerin sıkıştırılması ve sitenin yavaşlamasına sebebiyet verecek ağır görsellerin ana sayfada bulundurulmaması gerekir.


Ayrıca güçlü ve güvenilir bir sunucu ile korunması ve her türlü saldırıya karşı bilinen bir firma ile çalışılması doğru olur. Web sitenizin bilgilerinin çalınmaması içinde gerekli olacak bu web sunucuları güçlü olması ile birlikte web site hızına direkt olarak etki eder.
Avukat Web Sitesi İçerik Kalitesi

3. Avukat Web Sitesi İçerik Kalitesi


Kaliteli ve İlgili İçerikler: Avukat web sitesi için hazırlayacağınız blog ve hizmet içeriklerinin güncel olması, hukuk konularında gerekli bilgileri doğru bir şekilde vermesi, aram motorlarında en çok sorulan soruları barındırması ve faydalı olması gerekir. Bu sayede içerikleriniz web sitenizi sabit bir şekilde ziyaret edecek olan kullanıcılara sahip olabilir.
Anahtar Kelime Entegrasyonu: İçeriklerin ilgi çekici olması dışında doğru anahtar kelime ile soruları en aydınlatıcı bilgileri net bir şekilde sunmalıdır. Kullanıcılar bilgilerin güvenliğinden kaynaklı web sitenizi kontrol ederken tedirgin olabilirler. Bunu önlemek için arama motorlarında üst sıralara tırmanmanız gerekmektedir. Web sitenizin anahtar kelime yoğunluğunu ayarlamalı ve spam yapmamalısınız.
Web sitelerin sol üst kısmı ilk okunan kısımdır. Aratılan anahtar kelimeleri bu alanda girerek kullanıcıya doğru içeriği sunduğunuzu gösterebilirsiniz.
Avukat SEO Çalışmasında Meta Etiketler, Başlık Etiketleri ve Açıklamalar

4. Avukat SEO Çalışmasında Meta Etiketler, Başlık Etiketleri ve Açıklamalar


Başlık Etiketleri (Title Tags): Sayfanın kullanıcıya ne sunduğunu göstermesi için başlık etiketlerini doğru ve aratılan anahtar kelimeleri doldurarak kullanmalısınız.


Meta Açıklamaları (Meta Descriptions): İnsanlar avukat web sitesine giriş yapmadan önce Google ya da diğer arama motorlarında bulunan kısa okuma alanlarını hızlı bir şekilde inceler ve sorularının cevabını taşıyıp taşımadığına karar verebilirler. Bu alanda doğru anahtar kelimeler ve açıklayıcı kısa bir cümle ile içeriğin genel şablonunun neleri kapsadığını açıklamasınız.


Alt Etiketleri (Alt Tags): SEO konusu dahilinde web siteler görsellerin açıklayıcı anahtar kelimeleri alt etiketlerde girilmelidir. Arama motorları görsellerde yazan alt etiketleri inceleyerek sizlere görsel aramalarında yer verir. Bu sayede index almanız kolaylaşır ve farklı alanlardan sitenizi ziyaret edenlerin sayısında artış yakalayabilirsiniz.


5.Avukat Web Sitesi Teknik SEO ve Site Yapısı


URL Yapısı: URL yapısı kullanırken kısa ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Örneğin, web sitenizdeki aile hukuku sayfası için www.ornekavukat.com/aile-hukuku gibi bir URL yapısı kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar yanlış sayfada olmadıklarını görebilir ve içeriğinizi okumaya devam edebilirler.
Site Haritası (Sitemap): Arama motorları sitenizi taramak isteyecektir. Bunu denediği zaman sitenizde bu işi kolaylaştıracak olan XML sitemap yani site haritasını çekmek isteyecektir. Bunu düzenli olarak kontrol etmeniz arama motorlarının sitenizi kolay bir şekilde taraması ve sitenizi daha güncel bir şekilde görüntülemesini sağlar.
SSL Sertifikası: SSL sertifikası kullanıcıların verilerini daha güvenli bir geçişle koruduğunu belirtir. SSL sertifikası olan web siteleri Google arama motorunun yukarıda gösterdiği kilit panelinden anlaşılabilir. Web sitelerinde SSL sertifikası olmayan kişiler için arama motorları güvenli olmayan web sitesi tanımı yapar ve sitede erişim sorunları oluşabilir.


6. Avukat Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi (UX)


Kullanıcı Etkileşimini Teşvik Etme: İletişim formları, randevu al butonları ve canlı destek, Adres bilgileri ve benzeri bir çok özelliği sitenizde kullanarak etkileşimi arttırabilirsiniz.
Navigasyon ve Menüler: Web sitenize giren insanlar sonuca ulaşmak için hızlı bir inceleme yapacaklardır. Kolay menüler sayesinde almak istedikleri hizmeti sunmalısınız. İnsanlar karmaşık web sitelerinde zaman dahi geçirmek istemezler. Bu yüzden Web site tasarımı yaparken bu konuya özen göstermelisiniz.
Web sitenizi optimizasyonu sayesinde kullanıcılara daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için yapacağınız çalışmaları sadece sayfa genelinde değil teknik anlamda da tamamlayabilmelisiniz.


7- Avukat Web Site Backlink Stratejisi


Google arama motorunda sıralamanızı iyileştirmek ve hızla yükselmek istiyorsanız güvenilir forum ve sitelerden backlink almanız sıralama açısından da site otoritesi açısından da etkili bir yükselme çalışması olacaktır. Avukat web sitesi backlink alımlarında stratejiniz dijital alanlarda var olduğunuzu ve gündemi takip ettiğinizi belirten yazılar ve paylaşımlarla olmalıdır. Bu sayede müvekkileriniz size güven duyacak ve sitenizi ziyaret etmek isteyecektir.
Avukat Web Site Backlink Stratejisi

1. Kaliteli ve İlgili Backlinklerin Önemi


Otorite ve Relevans: Otoritesi yüksek hukuk web sitelerinden alacağınız backlinkler sitenize en iyi katkıyı verecek olanlardır. Rasgele alanlardan aldığını backlinklerin bir süre sitenize destek olacağını geleceğe yönelik faydasız bir uğraş olduğunu şimdiden bilmeniz gerecektir. Yapacağınız hamlelerde ileriye yönelik geri dönüşümlere odaklanmalısınız.
Doğal Link İnşası: Google arama motorunu kandıramayacağınızı bilmenizi isteriz. Bu yüzden web sitenize kullanıcı girişi sağlama amacıyla manipüle edici backlinkler alırsanız cezalandırılabilirsiniz. Arama motorları linkleri takip eder ve hangi amaçla girildiğini kolay bir şekilde anlayabilir.


2. İçerikle İlgili Backlink Oluşturma


Değerli İçerikler Üretin: Sroulan sorulara kaliteli cevaplar vererek insanların ilgisini çekebilir ve farklı sitelerden sizleri bulmasını sağlayabilirsiniz.
Misafir Yazıları: Yüksek otoriteli web sitelerinde misafir girişi yaparak yazılar yazabilir ve faydalı içeriğiniz sayesinde doğal yollarla backlink inşasına devam edebilirsiniz. Bu şekilde arama motorları fayda sağladığınızı anlar ve sitenizin otoritesine zaman içinde verdiğiniz katkılar yansır.


3. Yerel Listeler ve Rehberler


Yerel İşletme Rehberleri: Yerel işletmelerin bulunduğu alanlara kayıtlar oluşturabilir ve insanlara yakın olduğunuzu gösterebilirsiniz. Hedef kitlenize adresinizi gösterebileceğiniz alanlarda yer alın.
Google My Business: Google My Business profilinizi optimize edin ve güçlü bir backlink kaynağı için adım atmış olun. İnsanlar haritalarda araştırma yaptıkları zaman karşılarına ilk çıkan adreslere yoğunlaşırlar. Bu yüzden doğru optimizasyon çalışmaları ile sitenize kaliteli backlinkler sağlayın.


4. Etkinlikler ve Sponsorluklar


Hukuki Etkinlikler: Konferanslar, seminerler veya eğitimler gibi etkinlikler sayesinde insanlara kendinizi gösterebilir ve tanıtımlar sayesinde backlinklere sahip olmaya çalışın.


5. İlişkileri Kullanarak Link Oluşturma


Profesyonel Ağlar: Avukat olarak herkes ile ağlar kurmalısınız. Web sitenizin, kurumsal kimliğinizin ve dijital varlıklarınızın tamamını yansıttığınız alanları insanlarla paylaşabilir ve backlinkler oluşturabilirsiniz.
Ortaklıklar ve İşbirlikleri: Karşılıklı anlaşmalar neticesinde backlinlere sahip olabilir ve sitenize katkı sunmaya devam edebilirsiniz.


6. Backlinklerin İzlenmesi ve Yönetimi


Backlink Analizi: Web sitenize eklenen backlinklerin kontrolünü sık sık yapmalısınız. Aksi halde web sitenize saldırı yapmak isteyen kişiler için basit yöntemlerden biride zararlı backlinklerin eklenmesidir. Spam ve düşük kaliteli web sitelerden alınan backlinkler web sitenize direkt olarak zarar verecektir. Bu linklerden kurtulmak ve engellemek için Google Search Console ile zararlı backlinkleri reddedin.


Semrush, Ahrefs ve benzeri web analiz araçları ile backlinklerinizi detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.