Marka yöneticisi ya da bir işletme sahibi iseniz, SEO'nun gücünü stratejinize dahil edilmesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Bu durum SEO'nun dijital pazarlama stratejisinin önemli bir bileşeni olmasının kesin bir sonucu olmasından kaynaklanmaktadır. İşletmeler diğer rakip ve alakalı olabilmek amacıyla dijital dönüşüm hizmetlerine özel olarak odaklanmalıdırlar.

Pazarlama süreçlerinde yeni iseniz seo'nun potansiyelini anlamak sizin için biraz zor olabilir. SEO hizmetinin faydalarını merak ediyorsanız?
Bu yazımız ile, SEO'ya yatırım yapmalı mıyım? Seo gerçekten kazançlı mı? vs. gibi sorularınızı yanıtlamak için size bilgiler veriyoruz. in Yazılım Seo Uzmanları tarafından sunulan Seo Paketleri'nin işletmelere en iyi 8 SEO avantajı, tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor  olacaktır.


SEO'nun İşletmeler için 8 Temel Faydası

  1. Kaliteli Organik Trafik Getirir.
  2. Mükemmel Yatırım Getirisine Sahiptir.
  3. Dijitalde Güvenilirliğinizi Arttırır.
  4. SEO İle Reklamlara Çok Fazla Harcama Yapılmaz.
  5. Ücretli Reklamlar (PPC) ve SEO Çalışması, Birlikte Mükemmel Sonuç Yaratır.
  6. Daha Üst Sıralama İle Daha Fazla Kişiye Ulaşmanıza Yardımcı Olur.
  7. İnternette Herzaman Rekabetçi Kalmanızı Sağlar.
  8. Dijital Strateji Oluşturmanızı Sağlar.

Peki şimdi bu SEO'nun işletmeler içi 8 faydası hakkında konuşalım.


1.Kaliteli Organik Trafik Getirir.

Arama motoru optimizasyonu SEO, arama motorları sorgularında organik görünürlüğünün artmasına neden olan kaliteli web sitesi trafiğinin artmasına neden olan en önemli faydadır. Arama motoru optimizasyonu tamamen hiper birleştirilmiş hedefler ve tamamiyle müşteri odaklıdır. Doğru ve iyi bir SEO stratejisi, web sitelerinizi arama sorguları yoluyla en alakalı kitleye ulaştırır. Bu kitleler zaten anahtar klimeler ile web sitenizde bahsettiğiniz içerikleri aradığından, organik görünürlük kazanacaksınız. Bahsettiğimiz bu çalışma türü olan SEO, potansiyel müşteri kitlenizi ikna etmeye çalışmanıza gerek kalmadan daha fazla ve yüksek kaliteli organik trafik çekmeyi sağlayacaktır.
2. SEO'nun Mükemmel Yatırım Getirisi

SEO'nun yüksek yatırım getirisi, dijital pazarlanın hangi kanalına yatırım yapacağınızı seçerken güvenebileceğiniz en iyi faktörlerden biridir seo. Doğru seo stratejisi ile uzun vadede önemli ölçüde yatırım getirisi elde etmeye yardımcı olur. Geleneksel pazarlama faaliyetlerine göre arama motorlarından gelen potansiyel müşterilerin oranı  %21-36 daha yüksektir. Bu skalayı, web sitenizin anahtar kelimelerideki sıralaması buna doğrudan karar verir. Sıralama yüksek olduğunda daha fazla potansiyele erişilmektedir. Web sitenizin arama motoru görünürlüğü hayati önem taşımaktadır. SEO daha fazla organik tekil trafik ve daha fazla gelirle doğrudan bağlantılı olduğu için işletmeler için en önemli faydalardan biri halindedir.
3. Güvenilirliğinizi Arttırır

Google, Yandex, Bing gibi arama motorları, sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alan herhangi bir internet sitesini güvenilir olarak görmektedir, bu da markaya doğal bir algı kazandırarak işletmenin güvenilirliğini artırmaktadır. Dolayısıyla, en alakalı anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşmak gibi diğer SEO taktiklerini kullanarak organik içeriği geliştirmek için zaman harcarsanız ve web site açılış hızına dikkat ederseniz, dijital pr çalışmalarına önem verirseniz sitenizin daha üst sıralarda yer alması kuvvetle muhtemeldir. Potansiyel müşteri tabanı, daha yüksek sıralamadaki markalar için daha güvenilir seçimler yapmaktadır.
4. SEO İle Reklamlara Çok Fazla Harcama Yapılmaz.

Dünyanın en fazla tıklanan arama motoru olan Google'ın organik sıralama algoritması, belirli bir arama sorgusu için en iyi ve en alakalı sonucu seçer. SEO çalışmaları neticesi ile arama motorlarının kullanıcılarını doğru yönlendirmeye değer olduğunu kabul ettiği bir web site oluşturmanın uzun süreli trafik çekmek için yapılması gereken tek şey olduğu anlamına gelmektedir. 5. Ücretli Reklamlar (PPC) ve SEO Çalışması, Birlikte Mükemmel Sonuç Yaratır.

Ücretli reklam çalışmaları dediğimiz PPC yoluyla web sitenizin arama motorlarında reklam gösterim alanlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. SEO çalışmasıda organik çabalarla aynı şeyi yapıyor daha masrafsız halde karşılıyor. Her iki sonuçtan biri en üstte göründüğünde, markanın güvenilirliği önemli ölçüde artmaktadır. Google SERP sonuçlarında 1. sayfa sonuçları arasında bulunan anahtar kelimelerde TBM yani tıklama başına maliyetlerde düşüş görülecektir. Bu sayede aynı reklam bütçeniz ile daha fazla potansiyel müşteriye de erişebileceksiniz. Bu nedenlerle de SEO, PPC kampanyalarınızın performansını en üst düzeye çıkarmak için kullanılmaktadır.6. Daha Üst Sıralama İle Daha Fazla Kişiye Ulaşmanıza Yardımcı Olur.

İşletmeler bazı noktalarda yanlış strateji ile yol almaya çalışmaktadır. Birçok PPC kampanyasında hedef kitlelere odaklanmaktadır, ancak arama motoru optimizasyonu, ürün satın alma süzgecinden satın alma aşamasına kadar inanılmaz boyutta farklı kitlenin ilgisini çekmede yardımcı olmaktadır. Çok basit bir şekilde anlatacak olursak; demografik bilgiler yerine anahtar kelimelere yapılan seo stratejileri, daha fazla potansiyel müşteriyle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, anahtar kelimelerinizde daha yüksek bir sıralama elde edildiği taktirde, markanın güvenilirliğini ve bilinirliğini artıracaktır.


7.İnternette Herzaman Rekabetçi Kalmanızı Sağlar.

SEO rekabetçi kalmamı sağlar mı? sorusuna verebileceğimiz tek cevap, size rakiplerinizden daha fazla avantaj sağlar. Rakiplerinizin arama motoru optimizasyonuna yatırım yapmış olması muhtemel bir gerçektir, bu nedenle siz de seo alanına yatrım yapmanız gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonuna yani seo'ya büyük miktarda para harcayan marka ya da şirketler, rakiplerini arama motoru sonuçlarında geride bırakarak pazar payını yükseltmektedir. Google'ın ilk sayfasındaki web siteler %90'ın üzerinde organik trafiği eline aldığı için markanızın geleceği için bu alanda bulunmaması mümkün değildir. Seo yatırımına başlamak için, rakiplerinizin becerilerini ve internetteki itibarlarını nasıl yönettiklerini incelemelisiniz . Ardından, web sitenizin seo altyapısına, içeriklerin kalitesine, sitenizin daha hızlı yüklendiğine, kullanıcı deneyimi kalitesi üzerine geliştirme yapmalısınız.


8. Dijital Strateji Oluşturmanızı Sağlar.

Arama motorları üzerinde veriye dair izlenebilir stratejinizin nasıl çalıştığını nasıl oluşturulduğunu bilmemeniz rahatsız edici olabilir. Ancak SEO optimizasyonu, Semrush, Ahrefs, Google Search Console ve Google Analytics gibi araçlar, insanların sizi nasıl buldukları, sıralamanızın nasıl olduğu ve gelişmek için hangi alan üzerine çalışmanız gerektiği konusunda size daha sağlıklı ve daha iyi bir fikirler vermektedir. Bu tür araçların sizlere verdiği bilgiler doğrultusunda arama motoru optimizasyonu seo stratejinizi geliştirebilir ve değiştirebilirsiniz.


SEO Faydaları Hakkında Son Düşüncelerimiz: Seo uzmanlarımızın yazdığı bu makale muhtemelen "SEO'nun faydaları nelerdir?" sorunuzu yanıtmıştır. SEO, uzun vadede katlanarak büyüme potansiyeline sahip olduğu için işletmeler arama motoru optimizasyonuna yatırım yapıyor. İşletme için tüm faktörler göz önüne alındığında, arama motoru optimizasyonu hizmetlerine para harcamamanız için hiçbir neden yok. Lakin optimizasyon sürecini doğru yönetmek esastır. İn Yazılım Web Tasarım ve SEO Ajansı gibi profesyonellerin ilgilenmesi daha doğrudur çünkü SEO, çok talep gören çalışma yığını olduğu için çok özel bir beceridir. SEO hizmetlerini çeşitli sektörlerdeki birçok işletmeye sunmak uzmanlık ve deneyime sahip bir şirket bulmalısınız.